Depremzede illerden açıklamalar

  • Giriş : 24.10.2006 / 00:00:00

Merkez üssü Gemlik Körfezi olan deprem, çevre il ve ilçelerde de hissedildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Depremin yaşanmasının hemen ardından, sarsıntının hissedildiği illerin valileri kendi durumlarını anlatan açıklamalar yapmaya başladılar. Vali ve kaymakamlar, kendilerine ulaşan ilk bilgilere göre açıklamalar yaptılar. Can kaybı yok, yaşanan panik var.

- KOCAELİ: Kocaeli Valisi Gökhan Sözer, Kocaeli’nde de hissedilen depremle ilgili olarak, ’’Şu anda ilimizde bize ulaşan ciddi bir durum yok. Araştırıyoruz’’ dedi.

- BURSA: Bursa Valisi Nihat Canpolat, başta Mudanya ve Gemlik olmak üzere tüm ilçelerle irtibat halinde olduklarını belirterek, arama ve kurtarma ekiplerinin, her ihtimale karşı Gemlik’e yönlendirildiğini söyledi.

Depremin ardından birkaç köy dışında ulaşamadıkları yer bulunmadığını ifade eden Canpolat, ’’Deprem nedeniyle şu ana dek herhangi can veya mal kaybı bilgisi gelmedi’’ dedi.

Bursa Emniyet Müdürü Tahsin Demir de, şu ana kadar olumsuz bir durumla karşılaşmadıklarını bildirdi. Ekiplerin bölgelerinde devriye gezmeyi sürdürdüğünü dile getiren Canpolat, ’’Şu ana kadar bize intikal eden bir olumsuzluk yok. Ama ekiplerimiz görev başında’’ diye konuştu.

- ÇANAKKALE: Çanakkale Vali Vekili Yusuf Ziya İnce, merkez üssü Gemlik Körfezi olan ve Çanakkale’de de hissedilen 5.2 büyüklüğündeki depremle ilgili olarak, ilçe kaymakamlarından bilgi aldığını söyledi. İnce, ’’Şu ana kadar bize ulaşan bir olumsuzluk yok’’ dedi.

- GEMLİK: Bursa’nın Gemlik ilçesi Kaymakamı Mehmet Baygül, ilçede durumun sakin olduğunu belirterek, ’’Çok şükür bir sorun yok’’ dedi. Baygül, saat 17.00’de meydana gelen depremin ardından, şu an ilçede durumun sakin olduğunu söyledi.

Depremin 15-20 saniye sürdüğünü bildiren Baygül, ’’Şu an da merkez ve köylerde sıkıntı yok. Hasar gören bina yok. Can ve mal kaybı yok. Vatandaşlarımız da sakin. Çok şükür bir sorun yok. Vatandaşlar 1999 depreminden alışkınlar. Herhangi bir sıkıntı yok’’ dedi.

-İSTANBUL: İstanbul Valisi Muammer Güler, depremden dolayı İstanbul’da kendilerine ulaşan herhangi bir hasar durumu bulunmadığını bildirdi. Güler, o bölgede geçmişte de 6 civarında yaşanmış depremler olduğunu belirterek, ’’Bu da bunlar gibi bağımsız bir depremdir diye arkadaşlarımız ifade ediyor. Öncü deprem niteliği taşımadığı konusunda kuvvetli tahminler var’’ dedi.

Güler, ’’bu depremin İstanbul’da herhangi bir hasar yaratıp yaratmadığı’’ yolundaki soruya da ’’Şu ana kadar bize intikal etmiş herhangi bir hasar durumu yok. Zaten bulunduğu yerde de hasar yaratma durumunda olan bir deprem değil’’ karşılığını verdi.

- YALOVA: Yalova Valisi Yusuf Erbay, Yalova’da kent merkezinde şu ana kadar herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmadıklarını, tüm ilçe ve köylerden telefonla bilgi aldıklarını belirtti. Özellikle etkileneceğini düşündükleri Armutlu ilçesi ve köylerinde herhangi bir olumsuzluğun yaşanıp yaşanmadığını kontrol için jandarma ekiplerini görevlendirildiğini, tüm köylerin tek tek gezilip bilgi edinildiğini dile getiren Erbay, ’’Yalova’da herhangi bir olumsuzluk yok’’ dedi.

Erbay, ’’Yaralanan vatandaş ve yıkılan bina var mı?’’ sorusuna ise ’’Hayır yok. Hasarlı bina olduğu yönünde de bir bilgi ulaşmadı’’ yanıtını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious