Depremzedeler AİHM yolunda

  • Giriş : 20.02.2007 / 00:00:00

17 Ağustos depreminde yakınlarını kaybedenler, açılan davaların zaman aşımına girmesi üzerine AİHM'ye başvuracak

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Düzce Depremzedeler Derneği Başkanı avukat Ayşegül Şenol Can, 17 Ağustos depremi sonrası açılan davaların zaman aşımına uğraması üzerine, haklarını aramak için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvuracaklarını söyledi. 17 Ağustos depreminin üzerinden 7.5 yıl geçtiğini, yıkılan binaların yol açtığı ölümlerin sorumluları hakkında açılan davalarda zaman aşımı süresinin dolduğunu anımsatan Can, bundan sonraki süreçte yakınlarını kaybeden depremzedelerin öncelikle hukuk mahkemelerindeki davalarını takip etmeye devam edeceklerini söyledi.

'Makul süre' geçirildi
Sorumluların ceza almamasının kamuoyu vicdanı açısından ciddi bir sıkıntı olduğunu belirten Can şunları söyledi: "Yargılama esnasında mahkemelerin iş yükünün çok fazla artmış olması ve 7.5 yılın dolmasıyla, birçok insanın beklediği sorumluların cezalandırılmasıyla ilgili aşama gerçekleşmedi. Davası zaman aşımına uğrayanlar, depremde yakınını kaybedenler AİHM'ye dava açmaya hazırlanıyorlar. Davaların zaman aşımına uğraması, yalnızca yakınlarını kaybedenler açısından değil, tüm kamuoyu açısından ciddi bir sıkıntı yaratmıştır."
Can, "Bu açıdan baktığımızda problem, davaların bu kadar uzun sürmesi ve daha kısa sürede bitirilememesi. 'Makul süre' dediğimiz sürenin geçirilmiş olması. Bu kadar uzun zaman yargılamalar, gerçek adaletin yerine gelmesine engel bir durum teşkil etmekte" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious