Depremzedelerin imdadına ilk Türkler koşmuş

  • Giriş : 29.05.2006 / 00:00:00

Endonezya'da önceki gün 6,2 büyüklüğündeki depremin vurduğu Yogyakarta kentine yardım için ilk Türk eğitimcilerin geldiği ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sıcağı sıcağına enkaza koşan ilk 11 kişilik Türk öğretmen ve esnaf gurubu yaralılara yardım etti. Depremin ikinci günü Yogyakarta Valisi'nden deprem çadırı kurmak için izin alan Endonezya Türk Okulları ve Pasifik Ülkeleriyle Sosyal ve İktisadi Dayanışma Derneği (PASIAD) Yetkilileri, hemen kurban kesimi ve sıcak yemek dağıtımına başladı. Geçen 3 gün boyunca Türk eğitimciler sayısı 20'ye çıkarken, depremzedelere yardım durmaksızın devam etti.
Endonezya'nın ortasındaki Cava adasında Cumartesi gecesi meydana gelen Richter ölçeğine göre 6,2 büyüklüğündeki depremdeki can kaybı resmi rakamlar göre 5 bin 136'ya ulaştı. Endonezya Sosyal İşler Bakanlığı'na göre 20 bin yaralanın bulunduğu bölgede 4 bin ev de yıkıldı. Türk Okulu öğrencileri ve velileri deprem bölgesine yönelik yardım seferberliği başlattı. Ülkedeki 5 Türk Okulunda görev yapan 35 Türkiyeli öğretmen 1 aylık maaşlarını depremzedelere ulaştırmak üzere bağışladı.

Ülkedeki 5 Türk okulu depremzedelere yardım için ayrı ayrı görevler üstlendi

Yardımlar hakkından bilgi veren Endonezya Türk Okulları Yardım Grubu Başkanı Yenal Aksoy, bölgeye ulaşan ilk yardım grubu Türk eğitimciler olduğu için depremzedeler Türkiye'den daha çok yardım belediğini aktarıyor. 5 Türk okulunun her birinin yardım için ayrı bir görev üstlendiğini aktaran Aksoy, "Türk okulları ve PASİAD çalışanları depremin hemen sonrasında bölgeye hareket etti. Okullar ikinci günde en çok zarar gören Bantun ilinin Jites bölgesinde bin 500 kişilik çadır kent kurdu. Yine bu kentte günde 2 öğün olmak üzere bin kişilik sıcak yemek verilmeye başlandı. 2 gündür kurbanlar kesiyoruz, kesilen etleri kavurma yapıp pilav ile depremzedelere ikram ediyoruz. Bu hizmet aksatmadan veriliyor depremzedelere." Diye konuşuyor.

Ülkedeki Semasta Türk Okulu öğrenci velilerinin depremzedeler için ilaç ve giyecek toplamaya başladığını aktaran Aksoy, toplanan ilk parti ilaç ve giyeceklerin özellikle kadın ve çocuklara dağıtıldığını bildirdi. Aksoy, "Halk ilk bizi gördüğü için bizden beklentisi çok yüksek. Türkiye'deki gönüllülerden acil destek istiyoruz."dedi. Başkent Cakarta'da faaliyet gösteren Pribadi Türk Okulu'da oluşturduğu doktor ve sağlık personeli grubunu bölgeye gönderdi. Grubun çoğunluğunu okul velileri ve çalışanları oluşturuyor. Okul grupla birlikte 2 gündür topladığı ilaç yardımını depremzedelere ulaştırdı. Bölgedeki çadırların yarın 2 bine çıkarmayı hedefleyen Türk eğitimciler ve PASİAD, halihazırdaki çadırların dolup taştığını aktarıyor. Türk okullarının yardım seferberliğinden etkilenen, depremin yoğun yaşandığı Bantul İl Valisi, İdam Türk Okulu'nun yetkilerini makamında kabul ederek, Türkiye'den gelecek yardımların çok önem arz ettiğini söyledi. Türk öğretmenlerin depremzedelerin yardımına koşan ilk kişiler olduğunu aktaran Vali, "Gerçek dostluğunuzu bir kez daha gösterdiniz. Size minnettarız." dedi. Son bir haftadır aniden bastıran sağnak yağmurların görüldüğü Yogyakarta'da çadırı olmayan depremzedeler zor günler geçiriyor. Özellikle kadın ve çocukların temiz yiyecek ve su sıkıntısı çekiyor.

Türk Kızılayı bölgede

Bande Açe'de konuşlanan Türk Kızılayı, buradaki seyyar kliniklerinden birini deprem bölgesine gönderdi. Kızılay, Endonezya'ya her türlü yardıma hazır olduğunu duyurdu. Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Kuruluşları Federasyonu da, depremden zarar görenlere yaklaşık 10 milyon dolar tutarında acil yardım gönderme kararı aldı. Endonezya hükümeti, ''yerel ve merkezî hükümetlerin sırtındaki yükün hafifletilebilmesi için uluslararası camianın Endonezya'ya yardım elini uzatması'' çağrısında bulundu.


200 bin depremzede için uluslararası yardımlar başladı

Depremi değerlendiren Uluslararası Kızılhaç Teşkilatı, Cava'daki depremzedelerin 200 bini bulacağını tahmin ediyor. Uluslararası Kızılay ve Kızılhaç teşkilatları federasyonunun 200 bin felaketzedenin ihtiyaçlarını göz önüne alarak yardım talebinde bulunmaya hazırlanıyor. Başkent Cakarta'da açıklama yapan Avrupa Komisyonu İnsani Yardım Koordinatörlüğü de, deprem bölgesinde en fazla kan ve ameliyat malzemesine ihtiyaç duyulduğunu bildirdi. Depremde ölenlerin sayısının 4 binin üzerinde olduğunu kaydeden Koordinatörlük, yaralı sayısının 12 bin 500 olduğunu, depremde 4 binden fazla evin yakıldığını aktardı.

Uluslararası kamuoyundan yardım çağrısında bulunan Endonezya'ya dünya ülkelerinden yardımlar da başladı. AB 3 milyon Avro, İtalya çadır, battaniye, jeneratör, su pompası, su steril cihazlarından oluşan 27 tonluk insani yardım, Uluslararası Kızılay ve Kızılhaç teşkilatları personel ve depremzedelere yardım parası toplanmasına yardımcı oluyor, İsviçre 2 uzman ve 100 bin dolar, BM Dünya Gıda Programı İnsani yardım ve acil durum değerlendirme ekibi, Güney Kore, doktorlar ve kurtarma görevlilerinden oluşan 19 kişilik bir ekip ve ilk etapta acil olarak 100 bin dolar yardımı, Japonya 7 doktor ve hemşire ile acil maddi yardım, Japonya Kızılhaç'ı kurtarma çalışmaları için 750 bin Avro , UNİCEF acil yardım malzemeleri, 11 bin çadır ve acil yardım çantaları,Vatikan Papa Benedict'in isteği üzerine 2 milyon Avro , Tayland 100 bin dolar ve bin ton pirinç göndereceği açıklandı. Çin, 2 milyon dolar para yardımı yapılacağını belirterek, felâket bölgesine kurtarma ekipleri ve gerekli malzemeleri göndereceğini duyurdu. 35 kişilik sağlık, 45 kişilik kurtarma ekibi ve 3 eğitimli köpek gönderen Singapur, acil malzemeler için 50 bin dolar gönderme sözü verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious