Depresyon

  • Giriş : 20.09.2006 / 00:00:00

Sinirlerden kaynaklanan ağrılar depresyona dönüşüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sinir sisteminin çeşitli sebeplerle zarar görmesi sonucu oluşan sinirsel ağrılar (nöropatik) hastayı uzun dönemde depresyona götürüyor.Dayanılmaz hale gelen ağrılar, iş verimini de yüzde 50 oranında düşürüyor. Alman nöroloji uzmanı Prof. Dr. Ralf Baron, nöropatik ağrının hastaların hayatını ciddi şekilde etkilediğini söyledi. Araştırmalara göre her bin kişiden 15’inin sinir sisteminden kaynaklanan Ağrı çektiğini vurgulayan Ralf Baron, bunların büyük bölümünü de şeker hastalarının oluşturduğunu bildirdi.

Nöropatik ağrıyı hastaların batıcı, delici, saplayıcı, yakıcı ve iğne batması şeklinde tanımladığını kaydederek, “Bu ağrılar bazı kişilerde hafif, bazılarında ise çok ağır şekilde seyrediyor. Genellikle de geceleri artıyor.” dedi. Dayanılmaz hale gelen ağrının kişide pek çok soruna yol açtığını hatırlatan Prof. Dr. Baron, “İlk başlarda uyku bozukluğu, sosyal hayatın aksaması ve gerginlik gibi şikayetler görünür. Ancak ilerleyen dönemlerde çoğunlukla depresyona yol açar.” bilgisini verdi. Prof. Dr. Thomas R. Tolle de nöropatik ağrının teşhisinde genellikle sorun yaşandığını aktardı. Doktorların büyük bölümünün nöropatik ağrıyı, normal ağrıymış gibi gördüğünü ve bu yolla tedavi etmeye çalıştığını bildirerek, “Bu nedenle hastalığın tedavisinde geç kalınıyor.” şeklinde konuştu.

Düsseldorf Üniversitesi’nden Dr. Rainer Freynhagen ise tanısı tam konulsa bile nöropatik Ağrı tedavisinde çeşitli zorluklar yaşandığını vurguladı. Öncelikle ağrının temelinde yatan ana sebebin bulunması gerektiğine dikkat çeken Freynhagen, “Daha sonra da hasta, psikolojik durumundan geçmişine ve ağrısının şiddetine kadar bütün olarak değerlendirilmeli.” diye konuştu.

Nöropatik ağrılara neden olan başlıca durumlar şöyle: Diyabet (şeker hastalığı), böbrek yetersizliği, zona, çeşitli damar hastalıkları, alkolizm, kanserler ve bazı nörolojik hastalıklar. Bu ağrıların kesin tanısı, EMG (elektromiyografi) testleriyle konulabiliyor. Tedavisinde ilaçların yanında zarar gören sinir dokularına yönelik cerrahi işlemlere de gerek duyulabiliyor. Pfizer İlaçları için yapılan araştırmaya göre Türkiye’de nüfusun yüzde 7,2’si şeker hastası. Bunların da yüzde 16,4’ü nöropatik Ağrı çekiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious