Depresyon unutkanlık sebebi

  • Giriş : 12.03.2007 / 00:00:00

Depresyon kişinin dikkatini toplamasını zorlaştırıyor, konsantrasyon güçlüğü ve unutkanlığa yol açıyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hepimizi zaman zaman zor durumda bırakan unutkanlık, depresyon ve anksiyete sırasında da ortaya çıkabiliyor. Acıbadem Etiler Polikliniği Psikiyatri Uzmanı Dr. Özay Özdemir 'Unutkanlık her iki durumda da ya, temel bir psikolojik mekanizmayla birlikte sonradan bir semptom olarak ortaya çıkar, ya da diğer belirtiler unutkanlığa neden olur.

KİŞİLİĞİN ETKİSİ VAR
Her iki hastalıkta da kişinin dikkatini bir noktaya toplaması güçtür, konsantrasyon güçlüğü yaşar. Beyninde birçok şey dolaşır ve karmaşa halindedir, bunun sonucunda kişide unutkanlık ortaya çıkar. Bazı ruhsal yapılar unutkanlık belirtilerinin ortaya çıkmasına eğilimlidirler. Ancak hangi kişilik yapısında olursa olsun anksiyete ve depresyon yaşıyorsa büyük oranda unutkanlık sorunuyla karşı karşıya kalacak demektir' açıklamasını yapıyor.

TATİL YAPIN
Unutkanlıkta tedaviye geçmeden önceki tanı değerlendirme aşaması en güç aşamayı oluşturuyor. Çünkü neden doğru tespit edildikten sonra hastalığa ilişkin bir tedavi uygulanabiliyor. Yani ayrıca unutkanlığa yönelik 'unutkanlık tedavisi' diye bir tedavi bulunmuyor. Dr. Özay Özdemir'in verdiği bilgiye gere, unutkanlık şikayeti ile gelen kişilerin büyük çoğunluğunda neden, depresyon ve anksiyete bozukluğu olduğu için tedavi de buna göre şekilleniyor. Yani ilaç tedavisi ve psikoterapi uygulanarak çözüm buluyor. Unutkanlık yaşayan kişilerde sorun ne olursa olsun kendileri için ayıracakları zamanın son derece önemli olduğunu söyleyen Dr. Özdemir, bu anlamda tatil yapmanın faydalı olabileceğini söylüyor.

Unutkanlara öneriler
Aklınıza çok şey tutmaya çalışmayın, notlar almaya çalışın, bunu alışkınlık haline getirin.
Stresinizi azaltıcı aktiviteler geliştirin
Düzenli spor yapmaya çalışın,
Beslenmenize son derece dikkat edin,
Sevdiğiniz insanlarla bir araya gelip, sizi mutlu edecek şeylerle uğraşın,
Günlük yaşantınızda çok yoğun stres içindeyseniz, uykusuzluk, yorgunluk, sık ağlama, hayattan zevk almama gibi şikayetleriniz varsa bir psikiyatri uzmanı ile mutlaka görüşün.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious