Depresyon unutkanlık yapıyor

  • Giriş : 08.08.2007 / 18:01:00

Depresyon kişinin dikkatini toplamasını zorlaştırıyor, konsantrasyon güçlüğü ve unutkanlığa yol açıyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hepimizi zaman zaman zor durumda bırakan unutkanlık, depresyon ve anksiyete sırasında da ortaya çıkabiliyor. Psikiyatri Uzmanı Dr. Özay Özdemir 'Unutkanlık her iki durumda da ya, temel bir psikolojik mekanizmayla birlikte sonradan bir semptom olarak ortaya çıkar, ya da diğer belirtiler unutkanlığa neden olur. Her iki hastalıkta da kişinin dikkatini bir noktaya toplaması güçtür, konsantrasyon güçlüğü yaşar. Beyninde birçok şey dolaşır ve karmaşa halindedir, bunun sonucunda kişide unutkanlık ortaya çıkar. Bazı ruhsal yapılar unutkanlık semptomunun ortaya çıkmasına eğilimlidirler. Ancak hangi kişilik yapısında olursa olsun anksiyete ve depresyon yaşıyorsa büyük oranda unutkanlık sorunuyla karşı karşıya kalacak demektir' diyor.

TATİL YAPIN
Unutkanlıkta tedaviye geçmeden önceki tanı değerlendirme aşaması en güç aşamayı oluşturuyor. Çünkü neden doğru tespit edildikten sonra hastalığa ilişkin bir tedavi uygulanabiliyor. Yani ayrıca unutkanlığa yönelik 'unutkanlık tedavisi' diye bir tedavi bulunmuyor. Unutkanlık şikayeti ile gelen kişilerin büyük çoğunluğunda neden, depresyon ve anksiyete bozukluğu olduğu için tedavi de buna göre şekilleniyor. Yani ilaç tedavisi ve psikoterapi uygulanarak çözüm buluyor. Unutkanlık sorunu olan kişilerin kendileri için ayıracakları zamanın son önemli olduğunu söyleyen Dr. Özdemir, tatil yapmanın faydalı olduğunu söylüyor.

Beyin egzersizleri yapın
Neden unutkan olmaya başladığınızı araştırın. Kullandığınız bazı ilaçlar, belleğinizde bir sıkıntı yapabilir. Bu konuyu doktorunuza da danışmanızda fayda var. Az yağlı yiyeceklere ağırlık verin. Bol meyve ve sebze yiyin. Zihinsel faaliyetinizi artırın. Bilim adamları beyinin sürekli egzersiz yapması gerektiğini vurgulayarak ''hobiler edinin, zihni sürekli yeni konularla meşgul edin, bulmaca çözmek hatta video oyunları bile belleği güçlendirebilir'' uyarısında bulunuyor. Düzenli ve dengeli bir hayat sık sık temiz havada, parklarda yürüyüş yapmak da önemli.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious