Depresyondan, şükrederek kurtulun!

  • Giriş : 05.05.2007 / 00:00:00

Göksel, 'depresyon'a sokup isyan ettirdiği hayranlarına 'Yarabbi şükür' dedirtmek için 5. albümüyle yeniden karşımızda.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sony BMG'den çıkan ve "Ayda Yürüdüm" adını taşıyan albümün en dikkat çeken şarkısı Göksel, Teoman ve Manga'dan Ferman'ın sözlerini ortak yazarak söylediği 'Taş Bebek'.

Yeni imajınız için ‘Bayan Presley’ yakıştırmaları yapılıyor. Saç tasarımınız dillerde. Ne diyorsunuz?

Bu albüm için tarzımı koruyacağım. Gerçekten o dönemin enstrümanlarıyla yapılan bir albüm oldu. O havayı yakalayabilmek için Hong Kong’dan 80’lerden kalma bir kayıt masası getirdik. Yani öyle bir lezzeti var, hep orayı hatırlatıyor. Bu saç da onu tamamladı. Bir de hep hit şarkılar var içinde. Saçım çizgi film karakterleri gibi geliyor ve hoşuma gidiyor.

Depresif durumdan pozitif konuma geçtiniz. Hayatınızda neler değişti?

İnsan hayatta her gün yeni bir şey öğrenmeli, kendini geliştirmeye çalışmalı. Şu anda her şeye daha pozitif bakıyor olmamın sebebi bence bu. Hayata pozitif bakabilmem kendimi geliştirmemin bir sonucu…

Gönlünüzde rock söylemek varken siz niye ‘pop’tasınız?

‘Rock’çıların müzisyen olarak duruşlarını daha onurlu buluyorum, daha oldukları gibiler. Popülist şeyler pek hoşuma gitmiyor. Rockçıların da hep buna karşı duruşları var ya, işte o hali seviyorum. Rock kökenli müzisyenlere baktığımda ticari kaygılarının daha az olduğunu görüyorum.

‘Depresyonda’n kurtulup ‘ayda yürümeye’ başlamışsınız...

O dönemde, “Depresyondayım şarkısını dinledi, intihar etti” tarzında çok haber çıkmıştı, doğru değildi. O beni üzdü. İnsanları güzel şeylere yönlendiren bir şarkıcı olmayı tercih ediyorum. Artık içinde acı barındıran şarkıları söylemek gelmiyor içimden.

Bu albümde bir ilk gerçekleşmiş. ‘Taş Bebek’ şarkısında Teoman ve Manga’dan Ferman size vokal yapmış, üstelik herkes okuduğu sözleri kendisi yazmış!

‘Taş bebek değilim’ diye başlıyordu şarkı. Dünyanın kadınlar üzerine yüklediği; ‘kadınlar güzellik uğruna kendini feda etmelidir’ anlayışına karşı. Yani kendime de kızıyorum. Neden öyle görünmeye çalışıyorum? Aklımın nasıl çalıştığı, içimin güzel olması daha önemli, gibi… Dedik ki bir şey daha eklesek, bir şey eksik… Derken böyle bir fikir ortaya çıktı. Teoman ve Ferman gelsin, onlar da bu konuyla ilgili kendi fikirlerini söylesinler, kendi cümlelerini yazsınlar. Denedik ve bence çok güzel oldu. Hiç beğenmesek yapmayabilirdik de.

Bu şarkıda bayanlara gönderme yapıyorsunuz yani. Ya tepki gelirse?

Yoo… Bence tepki gelmeyecek de anlayacaklar.

Neyi?

Herkes aynı dertten muzdarip… Bu güzellik yarışından kimse memnun değil. Bu işten bir tek, kazanç sağlayan kozmetik firmaları memnun olabilir; ama kadınlar memnun değil.

O zaman siz bayanları bir nebze kozmetik firmalarına karşı uyarıyorsunuz!

Kozmetik firmalarına karşı değil de, az önce de bahsettiğim dünyanın bize yüklediği şeylere karşı çıkıyorum.

Belki de en merak edileni cevaplandırdınız bu albümde ve Ferman ile yeniden bir araya geldiniz. İleride tamamen düetlerinizden oluşan bir albüm düşüncesi var mı?

Hiç bilmiyorum.

Gerçi buna da karşı çıkıyordunuz!

Evet, nereden biliyorsunuz? Sizinle daha önce konuşmuş muyduk? O şarkının içinde Ferman’ın sesini duymak istedim, yaptık. Şimdi ben, düet albümü yapmam, derim; ama öyle bir gelişir ki her şey, iyi bir fikir olabilir.

Şarkılarınız da size özgü. Sizin sözlerinizi seslendirecek bir veliaht görüyor musunuz?

Benim sesimle bendeki yaşanmışlıkla bir bütün oluyor şarkılarım. Başka birinde olmaz gibi geliyor. Ciguli ‘Sabır’ı yorumlamıştı, onu da çok beğenmiştim.

Ciguli’den başka biri var mı?

Yok, başka yok.

Yarabbi Şükür ile iyi bir çıkış yakalayacaksınız galiba...

Klip ‘Yarabbi Şükür’e çekildi. O şarkımda da toplumsal bir şey olduğunu düşünüyorum. İnsanın içine bazen sebepsiz bir mutluluk dolar ya, için ferahlar ve şükredersin. Şükretmek aslında çok güzel bir şey... Ama o anları artık çok sık yaşamıyorum. Bu şarkı, o anları hatırlatıyor bana ve o yüzden çok hoşuma gidiyor.

Depresyona soktuğunuz dinleyicinizi şükrettireceksiniz yani!

Şarkı söylediğimde insanlar da söylemeye başlıyor ufak ufak. İnsanlar da o anların enerjisiyle söylüyorlar. Gerçekten şükreder gibi söylüyorlar. ‘Karar Verdim’deki “Karar verdim dünyaya haykırmaya” sözünde insanlar haykırdığım yere eşlik ediyorlardı, deşarj oluyorlardı. Burada da, Yarabbi şükür, diyerek başka türlü deşarj yaşıyorlar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious