Depresyondan uzak durun

  • Giriş : 07.09.2007 / 19:39:00

Depresyon öldürücü olmayan yaşam kalitesini en fazla düşüren hastalıklardan biri olduğu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) 60 ülkede yaptığı araştırma, geçen yıl boyunca 245 bin 404 kişiden ortalama yüzde 3,2'sinin depresyon, yüzde 3,3'ünün astım, 4,5'inin göğüs anjini, yüzde 4,1'inin eklem iltihabı ve yüzde 2'sinin şeker hastalığına yakalandığını gösterdi.

Bu DSÖ verilerine dayanarak yapılan ve İngiliz The Lancet tıp dergisinde yayımlanan araştırmada, depresyon, astım, göğüs anjini, eklem iltihabı ve şeker hastalığı yaşam kalitesini 100 üzerinden ne kadar etkilediğine bakıldı.

Araştırma, depresyona yakalanan kişilerin yaşam kalitesinin 72,1'e, diğer 4 hastalığa yakalananlarınkinin ise 80 civarına indiğini ortaya koydu. Bu hastalıkların hiçbirine yakalanmamış kişilerin yaşam kalitesi yaklaşık 91 çıktı.

İlk kez dünya çapında bu 5 kronik hastalığı karşılaştırılarak yapılan araştırma, depresyonun insanın sağlıklı yaşam süreceği yıllarda yüzde 12'lik bir azalmaya neden olduğunu da gösterdi. Bu nedenle araştırmacılar doktorlara, tedavisi oldukça kolay olan depresyonun teşhisi ve tedavisinde daha dikkatli davranmaları çağrısında bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious