Depresyonu tanıyor muyuz?

  • Giriş : 07.10.2006 / 00:00:00

Yakutiye Araştırma Hastanesi Psikiyatri Uzman Doktoru Serkan Eröz, hastaların depresyonda olduğunun farkında olmadan daha çok bedensel şikayetlerle geldiklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde ruhsal sıkıntısı olan hastaların daha çok bedensel şikayetlerle doktorlara başvurduklarını ifade eden Eröz, "Ruhsal sıkıntısı olan hastalar bize başvururken daha çok kolum ağrıyor, başın ağrıyor gibi sıkıntılarla geliyorlar. Ancak biz araştırdığımızda sorunun ruhsal sıkıntıdan kaynaklandığını anlıyoruz. Dünyada gelişmiş olan ülkelerde hastalar ruhsal sıkıntılarının farkında olarak doktorlara gelip muayene oluyorlar. Bizim toplumumuzda depresyonda olan hastalar bedensel şikayetlerle geliyorlar." diye konuştu.

Depresyon, kişinin moralsiz olması, kendini değersiz hissetmesi, geleceğe ümitsiz bakması, iştahsızlığı yada iştah artışı, suçluluk duyguları ve bazende ölüm düşüncesiyle de olabiliyor. Depresyon, genetik olmakla birlikte, çocuklukta yaşanan travmatik olayların, sonraki yıllarda riski artırması olarak tanımlanıyor.

Türkiye'de artan işsizliğin özellikle üniversite gençliğini etkilediğini belirten Uzman Dr. Eröz, gelecek kaygısının gençleri depresyona soktuğunu vurguladı. Polikiliniğe hergün 10'larca üniversite öğrencisinin geldiğini dile getiren Dr.Eröz, "Kişinin geçirmiş olduğu stres faktörleri depresyona hazırlıyıcı rol oynayabilmektedir. Özellikle üniversite öğrencileri polikiniliğimize geliyorlar. Sıkıntılarının derinine indiğimizde sorunun gelecek kaygısından, iş bulamama korkusundan kaynaklandığını görüyoruz." şeklinde konuştu.

Depresyonun erkeklere oranla kadınlarda 3 kat daha fazla görülme riski olduğuna dikkat çeken Uzman Dr. Eröz, kadınlarda hamilelik, düşük yapma, doğum sonrası, erken menopoz ya da menopoz gibi hormonal etkenler depresyon oranının yüksek olmasında etkili olduğuna işaret etti.

Birçok kadın doğum sonrasında birtakım sorunlarla karşılaştığını ifade eden Dr.Eröz, "Fiziksel ve psikolojik nedenler kadınlarda doğum sonrası depresyona neden olabilir. Depresyonunu oluş nedeni çok farklı olabiliyor. Beyindeki bazı maddelerin eksikliğinden fazlalığından yada bu maddelerin bozulmasından kaynaklanabiliyor. Antidepresyon dedeğimiz ilaçlarla bu eksik olan maddeleri yerine getirerek depresyonu düzetmeye çalışıyoruz." dedi.

Depresyonun en korkutulan sonucunun intihar olduğuna değinen Dr. Eröz, "İntiharın dünyada bir numaralı nedeni depresyon. O bakımdan polikiliğinimize gelen hastalara piskoterapi uygularken dikkat ettiğimiz en önemli nokta hastanın intihar düşüncesi. Hastanın böyle bir düşüncesi varsa ve daha evvel böyle bir girişimde bulunmuşsa hastayı yatırarak tedavi etmeye çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious