Deri kanserinin aşısı bulundu

Deri kanserinin aşısı bulundu.8409
  • Giriş : 16.11.2008 / 12:06:00

Avustralyalı bir bilim adamı, deri kanseri için geliştirdiği aşının hayvanlarda başarılı olduğunu, 5-10 yıl içinde insanlarda da uygulanabileceğini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Avustralyalı bir bilim adamı, deri kanseri için geliştirdiği aşının hayvanlarda başarılı olduğunu, 5-10 yıl içinde insanlarda da uygulanabileceğini bildirdi.
Araştırma sonuçlarını Avustralya Sağlık ve Medikal Araştırma Kongresi'ne gönderen Queensland Üniversitesi görevlisi Ian Frazer, 2009'dan itibaren aşının insanlar üzerinde deneneceğini belirtti. Frazer, 'Gardasil' isimli aşının 10-12 yaş arası çocuklarda, ileride karşılaşabilecekleri deri kanseri hastalığını engellemek için kullanılacağını söyledi.

Yeni aşı, normal hücreleri kanser hüclerine çeviren 'papillomavirus' isimli virüsü hedef alıyor. Virüsün hangi deri kanseri hastalıklarına yol açtığının henüz bilinmediğini belirten Frazer, Avustralya'daki ABC radyosuna verdiği demeçte, "Bütün kariyerim, papillomavirus ile kanser hastalıkları arasındaki bağlantıyı çözmeye odaklandı. Bu virüs, bütün dünyadaki kanser çeşitlerinin en az yüzde 5'iyle ilintili. Eğer bu aşı başarılı olursa, insanların kendilerini güneşten korumalarına gerek kalmayacak" dedi.

Hükümete bağlı Cancer Australia oluşumunun lideri David Currow, Frazer'in araştırmalarını desteklediklerini, ancak aşının bütün kanser çeşitlerini iyileştirmeyeceğine dikkat çekti. Dünyada her yıl 400 binden fazla insana deri kanseri teşhisi konuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*