Dersane borcunu ödeyemeyince hapis yattı

  • Giriş : 26.07.2007 / 21:53:00

Zonguldak’ın Kozlu Beldesi’nde maden işçisi 43 yaşındaki Şenol Yılmaz, kızının bin 100 YTL’lik dersane borcunu ödeyemeyince, 20 gün hapis yattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Özel bir maden ocağında çalışan 3 çocuk babası Şenol Yılmaz, 2 yıl önce büyük kızı Ayşe Yılmaz’ı dersaneye kaydettirdi. Bir süre sonra beyin damarlarındaki tıkanma nedeniyle hastaneye yatan ve çalışamayan Şenol Yılmaz, kızının dersane taksitlerini ödeyemedi. Tedavisinin ardından maden işçiliğini bırakan ve pazarlarda hamallık yapmaya başlayan Şenol Yılmaz, toplam bin 100 YTL’lik borcunu aylık 100 YTL’lik taksitlerle ödemek istedi. Ancak dersane yetkilileri bunu kabul etmeyince icra takibi başlattı.

Kendisine verilen 20 günlük süre içinde borcunu ödeyemeyen ve mal beyanında bulunmayan Şenol Yılmaz, Zonguldak İcra Ceza Mahkemesi’nin kararıyla ‘mal beyanında bulunmamak’ suçundan tutuklanarak Beycuma Kapalı Cezaevi’ne konuldu. Mal beyanında bulunmadığı için 10 gün, 20 gün içinde ödeme tahahhütte bulunmasına rağmen bunu yerine getimediği için 10 gün olmak üzere toplam 20 gün cezaevinde yatan ve 12 Temmuz’da tahliye olan Yılmaz, borcunun faizleriyle birlikte 2 bin 500 YTL’ye çıktığını belirterek şöyle konuştu:

“Bu borç nasıl bu kadar yükseldi anlamadım. Kızım ÖSS’yi kazanamayınca işe girdi. Aldığı 200 YTL ile aile bütçesine katkıda bulunuyor. Ben cezaevindeyken paramı kızım gönderdi. Hastalığım nedeniyle maden ocaklarında çalışamıyorum. Hamallık yaparak para kazanmaya çalışıyorum. Bu parayı nasıl öderim bilmiyorum.'' Dersane borcu nedeniyle babasının hapis yatmasının kendisini çok üzdüğünü söyleyen Ayşe Yılmaz ise, “Babam haksız yere hapis yattı. Çok üzüldüm. Dersane yetkilileri anlayışlı davranabilirlerdi. Bizi küçük düşürdüler''

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious