Derse alınmayan öğrenci, hükümeti mahkemeye verdi

Derse alınmayan öğrenci, hükümeti mahkemeye verdi.17598
  • Giriş : 15.07.2007 / 11:39:00

Başörtüsü taktığı için derse alınmayan öğrenci, hükümeti mahkemeye verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tacikistan'da başörtüsü taktığı için derslere girmesine izin verilmeyen üniversiteli kız öğrenci, Eğitim Bakanlığı ve üniversite yönetimini mahkemeye verdi.

Tacikistan Diller Üniversitesi Doğu Bilimleri Fakültesi 3.sınıf öğrencisi olan Davlatmoh İsmailova açtığı davada Eğitim Bakanlığı ve üniversite yönetiminin derslere başörtülü girmesine izin verilmesini istiyor. İsmailova, Nisan ayından beri derslere zamanında geldiğini ancak öğretmen ve üniversite yönetiminin kendisine başörtüsünü çıkarmadan içeri alınmayacağını söylediğini ifade etti. Davasından vazgeçmeyeceğini dile getiren İsmailova; "Gerekirse okulu bırakırım, ama başörtümü asla çıkartmam " dedi.

Tacikistan Eğitim Bakanlığı'nın kararı ile bu senenin Mart ayından itibaren devlet ve eğitim kurumlarında başörtü takmak yasaklanmıştı. Tacikistan Diller Üniversitesi yönetimi de bu karara uymayan öğrencileri ihraç edeceğini duyurdu. Tacikistan Diller Üniversitesi Rektör Yardımcısı Hurşid Ziyayev sadece başörtülü olan öğrencileri değil, mini etek ve tahrik edici kıyafet giyenlerinde derslere alınmayacağını belirtti.

İsmailova'nın avukatı Şuhrat Kudratov, mahkemenin lehte bir karar vermesinin büyük bir sürpriz olacağını kayd etti. Avukat Kudratov'a göre, ülkesinde şimdiye kadar devlet veya devlet kurumları aleyhine açılan davaların hiçbirinde aleyhte bir karar çıkmadı.

Öte yandan Tacikistan Eğitim Bakanlığı'nın kararı ile 2007-2008 eğitim yılında ortaokul, lise ve üniversitelerde tek tip kıyafet uygulamasına geçilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious