Derse ihtiyacımız yok!

  • Giriş : 23.12.2006 / 00:00:00

Bakan Çelik, eleştirilere sert tepki verdi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Sevr Anlaşmasına imza atan Rıza Tevfik Bölükbaşı'ndan şiir okuduğunu için ''Sevr özlemi içinde olmakla'' itham edilmesini kınayarak, kimseden vatanperverlik dersi almaya ihtiyaçları olmadığını söyledi.

Çelik, TBMM Genel Kurulunda, Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi üzerindeki konuşmasında, bakanlığının çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Yıllardır ihmal edilen müfredat sorununu çözdüklerini, muhakeme gücünü geliştiren ders kitapları hazırladıklarını anlatan Çelik, liseleri, AB ile uyumlu hale getirmek için 4 yıla çıkardıklarını, okul öncesi eğitimde çok büyük hamleler yaptıklarını söyledi. Çelik, 2003'te okul öncesi eğitimde okullaşma oranı yüzde 11 iken, bugün yüzde 25'e çıkardıklarını ifade etti.

Bakanlığının bütçesinin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundaki görüşmelerinde, 100 bin 280 derslik yaptıklarını söylediğini anımsatan Çelik, ''2 ay sonra aynı rakamı telaffuz etmeyeceğim, muhtemelen 105 bin olacak. Siz her konuda statik bir politika yaptığınız için sizin hayalleriniz bizim yaptıklarımıza ulaşamaz, aramızdaki fark budur'' diye konuştu.

-''KİMSENİN GÖLGELEMEYE HAKKI YOK''-

Çelik, 411 milyon ücretsiz ders kitabı dağıttıklarını ifade ederek, daha önce, milletvekili ve Ankara'da oturan biri olarak bile ders kitaplarını, okullar açıldıktan 1 ay sonra ancak sağlayabildiklerini belirtti. Çelik, Cumhuriyet tarihinin en güzel projelerinden birini, kimsenin gölgelemeye ve görmemezlikten gelmeye hakkı olmadığını ifade etti. Okulların yakıtı olmadığına yönelik eleştiriler üzerine Çelik, ''İnsanın kendi evinde de yakıt bitebilir. 20 milyon öğrencisi, 1 milyon personeli olan bir camiada, 60 bin okulu olan bir müessesede bir iki okulda aksama oldu diye siz bunu büyük bir problem olarak getirirseniz, bunun insafla bağdaşır yanı yok'' diye konuştu.

-''NE ZAMAN GÜNDÜZ OLDU Kİ''-

Yaptıkları çalışmaların görülmesi gerektiğini dile getiren Çelik, ''Köre, 'şimdi gecedir' demişler, 'ne zaman gündüz oldu ki' demiş. Görmek istemeyen insanlara hiçbir şey gösteremezsiniz'' dedi. Bakan Çelik'in, MERNİS rakamlarına göre, şu an ilköğretimdeki okullaşma oranının yüzde 99'a ulaştığını söylemesi üzerine CHP'li Engin Altay, ''Devletin bakanı, yanlış rakam veremez'' diyerek, tepki gösterdi. Okul yapımının hayırseverlere bırakıldığı yönündeki eleştirileri de yanıtlayan Çelik, 100 bin 280 derslik içinde hayırseverlerin yaptırdığı derslik sayısının yaklaşık 20 bin olduğunu bildirdi.

-''BANA TEŞEKKÜR EDİLMELİ''-

Çelik, ''Maliye Bakanlığından, bütçe isterken 40-50 katrilyon isterim. Öğretmenlerimiz, çocuklarımızı teslim ettiğimiz insanlar için ek ders saat ücreti 10 YTL talep etmiş bunu, kanun teklifi olarak sunmuşsam, suç mu işledim? Eğitim camiasını düşündüğüm için bana teşekkür edilmesi lazım'' diye konuştu. Kırşehir Lisesinde bir öğrencinin okuduğu şiire yönelik eleştirilere işaret eden Çelik, bu öğrencinin, Orhan Şaik Gökyay'ın, ''Bu Vatan Kimin?'' şiirini okuduğunu söyledi. Çelik, kürsüye çıkmadan önce bir dörtlük ekleyen bu öğrenciye, disiplin soruşturması açıldığını kaydetti. Cumhurbaşkanının, başbakanın, 73 milyondan sorumlu olduğuna işaret eden Çelik, ''Ancak bir vatandaş, bir hata işlediğinde, cumhurbaşkanına mal etseniz, hakkaniyete sığar mı?'' diye sordu.

-''150'LİKLERDEN OLANLARIN ESERLERİ''-

Çelik, yanlış yapan müdür, il, ilçe milli eğitim müdürüne soruşturma açmadığı, yanlışların üzerine gitmediği takdirde, kendisinin eleştirilmesi gerektiğini vurguladı. Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü: ''21 milyonluk camiadan, bir öğretmen, müdür, ya da bir görevlinin yaptığı hatayı, bana karşı yakışıksız bir üslupla ifade eden arkadaşımın, üslubunu benimsemiyorum. Bu üslup kendisine yakışabilir. Okuduğum şiirden dolayı, bizi Sevr özlemi içinde olmakla itham etmesini, kınıyorum, kendisine iade ediyorum. Bizim kimseden vatanperverlik dersi almaya ihtiyacımız yoktur. 150'liklerden olan filozof Rıza Tevfik'in, bizden önceki dönemde, ilköğretim 8. sınıfların Türkçe ders kitabında, Uçun Kuşlar şiiri yer almaktadır. Orhan Pamuk'un Ermeni meselesiyle ilgili söylediklerine yerden göğe kadar katılmıyorum. Türkçe yazan, Türkiye'yi anlatan bir yazar olmasından dolayı, Nobel'i almasından dolayı sevindim, tebrik ettim. Refik Halit Karay, 150'liklerden olmasına rağmen, 100 temel eserler arasında kitapları var, bizden önceki dönemde neredeyse bütün kitapları bakanlık tarafından basılmıştır, elimizde de vardır. 150'likler Atatürk tarafından affedilmiş ve yurda dönmüştür.''

-DARWİN'İN TEORİSİ-

Çelik, Meclis kürsüsünden Nazım Hikmet'ten de şiir okuduğunu, Nazım Hikmet ile ilgili kitap yayınladığını dile getirdi. Çelik, insanların siyasi fikirlerine ve ideolojisine katılmak ile bir sanat eserine katılmanın ayrı şeyler olduğunu vurguladı. Başta CHP'liler olmak üzere bazı kesimlerin Darwin teorisinin, mutlaka okul kitaplarında olmasını istediklerini vurgulayan Çelik, Darwin'in, Türkler ile ilgili ''Gelişimini tamamlayamamış, adi bir ırktır'' dediğini söyledi.

CHP'lilerin, ''Ne alakası var?'' şeklindeki tepkilerine Çelik, ''Çok alakası var'' diye karşılık verdi. CHP Denizli Milletvekili Mustafa Gazalcı da bütçenin aleyhinde yaptığı konuşmada, Milli Eğitim Bakanlığının okul sattığını ve kapattığını ileri sürdü.

Bakan Çelik'e, ''Okul satan ve kapatan bakan olarak tarihe geçeceksiniz'' diye seslenen Gazalcı, okul satmayı ''cinayet'' olarak değerlendirdi. Düzce'nin Kaynaşlı İlçesinde 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle sergilenen piyeste öğrencilerin başörtülerini çıkarması nedeniyle AK Parti İlçe Başkanı Birol Şahin'in küfür ettiğine ilişkin haberleri gündeme getiren Gazalcı, ''Bakanın yarattığı iklim bunları doğuruyor'' dedi

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious