Dershane haberleri - Dershaneler kanunu taslağı - Dershaneler kapanıyor

Dershane haberleri - Dershaneler kanunu taslağı - Dershaneler kapanıyor.24614
18.11.2013 / 08:57:08

Bu hafta dershanelerin kaderi değişebilir. Dershaneler hakkında hazırlanan yasa taslağı ağızlarını tadını değiştirebilir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


12 Eylül 1980 darbesinden sonra kanun ile yasaklanan dershaneler, Turgut Özal iktidarında açılmıştı. Zaman’a konuşan dönemin Milli Eğitim Bakanı Vehbi Dinçerler, kanunun uygulanmadan, yine kanun ile ortadan kaldırıldığını anlattı. “Ben dün ne yaptıysam aynısını bugün de yaparım. Açma kararımız hem siyaseten hem de eğitim olarak doğruydu. Bugün de arkasında duruyorum.” dedi. Dinçerler o günlerde yaşananları şöyle anlatıyor: “Kapatma kanunu üzerine veliler çok ciddi şekilde ayağa kalktı. Bizlere ulaşıp dediler ki: Öğrencilerimiz yeterli derecede okullarda kaliteli eğitimi alamıyor. Evet, doğru, bir takviye yapmak lazım. Devlet yapsın. Devlet bu takviyeyi yapamıyor. O zaman dershaneleri kapatmayın, diyen veliler öğrenciler haklı. Tamam, bu mantıklı, doğrudur, dendi. Planlama teşkilatına, eğitim fakültelerine yazıldı. Bu insanları çağırdık, konuşturduk, konuştular. Bu ana çerçeve üzerinde, yani okullarda özel veya resmi; okullarda kaliteli eğitim verilemiyor, buna takviye lazım fikri kabul edildi. Yeni düzenleme yapıldı.”

     Dinçerler, hem devlet hem özel okullarda takviye eğitiminin gönüllü olarak dershanelerce verildiği fikrinin kabul edilmesinden sonra fakir öğrencilere yönelik attıkları adımları da aktarıyor: “Takviye eğitimi gönüllü olarak bu dershanelerin yaptığı ortaya çıkınca, biz de peki tamam dedik. Bitti mi? Parası olmayan var. Parası olmayanlar için bu kaliteli eğitim nasıl sağlanacak? Dershaneler yüzde 10’a kadar burslu bedava öğrenci okutacak şartı getirildi. Dershaneciler de memnun oldu. 625 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu’nu böyle, herkesin rızasıyla çıkardık. Allah’a şükür büyük bir destek aldık.”

Kanun hazırlığı ve herkesin görüşünün alındığı günlerin canlı tanığı Dinçerler, yasalaşma sürecinden sonraki süreçte yaşanan kritik diyalogların ve gelişmelerin de birinci elden tanığıydı. Dinçerler’in ‘Askerlerin dershaneleri kapatma kararına rağmen, açma kararınıza Cumhurbaşkanı Kenan Evren’den tepki gelmedi mi, neler yaşandı?’ sorusuna verdiği cevaplar da bir dönemin perdesini aralıyor adeta: “Tabii askerler kızıyorlardı. Yasaya son halini verip Evren Paşa’ya götürdük. Evren Paşa dedi ki: Valla biz bunları kapatıyoruz. Ama senin (Turgut Özal’a hitaben) getirdiğin raporlar; velilerin, eğitimcilerin, devlet kurumlarının isteği ve kanaatleri; bunları, bunları söylüyor. Dershaneleri açın diyor. Katılırım veya katılmam. Fakat madem seçimle geldiniz, millet sizi seçti, irade sizin; imzalayacağım, dedi. Biz (askeri idare olarak) kapatmanın doğru olduğunu düşünüyorduk, siz böyle düşünüyorsanız imzalarım, diyerek imzaladı. Hiç tepki vermeden, politika yapmadan, bekletme yapmadan imzaladı. Çünkü bunun neden ihtiyaç olduğu hem vatandaşlar hem devlet kurumlarının ortak fikriydi.”

Bu arada Bediüzzaman Said Nursi'nin talebelerinden Mehmet Kırkıncı Hocaefendi, yıllarca ülkeye hizmet eden dershanelerin kapatılmasıyla birlikte eğitim camiasının zarar göreceğini söyledi.

Yazılı açıklamada bulunan Kırkıncı Hocaefendi, şu ifadeleri kullandı: "Üniversite hazırlık dershaneleri yıllardan beri memleketimize maddi ve manevi olarak büyük hizmetler icra etmiştir. Bu müesseselere hizmeti geçenleri tebrik etmek vicdani bir borçtur. Milli Eğitimde günün şartlarına göre lüzumlu yeniliklerin yapılması da elbette icab etmektedir. Ancak kainattaki tedriç kanununa muvafık olarak yeniliklerin kademeli olarak icra edilmesinin daha muvafık olacağı kanaatindeyim. Aksi takdirde yıllarca ülkemize fedakârane hizmet veren bu müesseselerimiz ve eğitim camiamız önemli zararlar görecektir. 11 yıldır vatanımızın maddi ve manevi imarına vesile olan ve milletin dua ve teveccühlerine mazhar bulunan sayın başbakanımız ve hükümetimizden, bu müesseselerin muhafaza edilmesini beklemekteyiz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*