Derviş Eroğlu: Enkaz devraldık

Derviş Eroğlu: Enkaz devraldık.11368
  • Giriş : 16.05.2009 / 22:37:00

KKTC Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulunda perşembe günü başlayan hükümet programı üzerindeki görüşmeler bugün tamamlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


KKTC'de yeni hükümet kuran Derviş Eroğlu, milletvekillerinin hükümet programıyla ilgili görüşlerini sunmasının ardından yaptığı konuşmada, hükümet programının ilk defa 3 gün eleştirilip konuşulmasından memnuniyet duyduğunu belirtti.

Oy isterken de, hükümete gelirken de amacın vatandaşa hizmet vermek olduğunu ifade eden Eroğlu, ''26 milletvekiliyle hükümeti kuran UBP'nin tüm sorunları çözmeye hazır olduğunu'' kaydetti.

Derviş Eroğlu, hükümet programının iddia edildiği gibi, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine endeksli, 1 yıllık bir program olmadığını belirtti.

UBP olarak geçmiş dönemde ülke yararına olduklarına inandıkları yasalara olumlu oy verdiklerine işaret eden Eroğlu, aynı anlayışı Cumhuriyetçi Türk Partisinden de beklediklerini söyledi.

''CTP'nin, KKTC devletinin gelirinin giderinden az olduğu gerçeğini ancak iktidara geldikten sonra anladığını'' kaydeden Eroğlu, Türkiye'nin desteği olmadan bütçenin denkleştirilmesinin mümkün olmadığını unutmamak gerektiğine işaret etti.

Ekonomiyi pek iyi bulmadıklarını dile getiren Derviş Eroğlu, ''Bütçenin boş olduğunu biliyorduk da özel sektöre iş yaptırılıp, ödenmemiş 100 trilyonluk çek bulunduğunu bilmiyorduk'' dedi.

Kendilerine düşen görevin, bu enkazın kaldırılması olduğunu belirten Eroğlu, ekonominin yeniden diriltilmesi için çaba harcayacaklarını kaydetti.

Faizlerin de düşebileceğini söyleyen Eroğlu, ''Kazanılmış haklara dokunmayacağımızı söyledik. Doğrudur. Dokunmayacağız. Bunun için de alınması gereken başka tedbirler üzerine duracağız'' diye konuştu.

Serbest bölge kurmanın Avrupa Birliği (AB) ile çelişmediğinı kaydeden Eroğlu, partisinin AB'ye karşı olmadığını, kendilerinin AB üyeliğinden bahsettiği dönemde, CTP'nin AB'ye karşı olduğunu söyledi.

-EŞİT STATÜDE ANLAŞMA

UBP'nin çözüme ve anlaşmaya karşı olmadığını, ancak eşit statünün gözetildiği bir çözümü arzuladıklarını vurgulayan Eroğlu, ''Kıbrıs Cumhuriyeti''nden vazgeçilmediği, koşulların eşit olmadığı bu ortamda çözümün mümkün olmadığını kaydetti.

Türkiye'den su getirilmesine ilişkin eleştirilere de değinen Eroğlu, projenin 3 buçuk yıl içinde gerçekleşmesi için gerekli çalışmaların yapıldığını anlattı.

Eroğlu, yeni bir arayışın sürdüğü bir dönemde Annan Planı'ndan, 24 Nisan iradesinden söz etmenin anlamı olmadığını belirterek, artık dünyaya yeni bir anlaşma istenildiğinin gösterilmesi gerektiğini kaydetti.

Eroğlu, UBP'nin baştan beri savunduğu ''sulandırılmamış iki kesimlilik'' ilkesine dönük eleştirilere de değinerek, bu ilkenin, Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve siyasi partilerin Orams davasıyla ilgili ortak açıklamasında da yer aldığını hatırlattı.

Medyanın bağımsızlığı konusunda gereken hassasiyeti göstereceklerini kaydeden Eroğlu, devlet otoritesini basın yayın organlarının susturulması için kullanmayacaklarını belirtti.

Kıbrıs Türk Hava Yolları'nı (KTHY) satmak gibi bir niyetleri olmadığını kaydeden Eroğlu, ''Zaten batmış olan bir şirketi kim almak ister ki'' dedi.

Eroğlu, tarih kitaplarının mutlaka değiştirileceğini ve kolejlerin orta bölümünün de açılacağını sözlerine ekledi.

Genel Kurul, Derviş Eroğlu'nun konuşmasının ardından çalışmasını tamamladı.

KKTC Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, 18 Mayıs pazartesi günü toplanarak yeni hükümetin güven oylamasını yapacak.

50 sandalyeli mecliste 26 milletvekili ile tek başına hükümet kuran UBP'nin güvenoyu sorunu bulunmuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*