Derviş Eroğlu sağduyu çağrısı yaptı

Derviş Eroğlu sağduyu çağrısı yaptı.11368
  • Giriş : 01.07.2009 / 20:53:00

KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu, KKTC'de domuz gribine yakalanan 6 kişiye hastanede en iyi bakımın uygulandığını ve hayati tehlikelerinin bulunmadığını açıklayadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Eroğlu, Bakanlar Kuruluna girerken yaptığı açıklamada, KKTC Sağlık Bakanlığının gerekli her türlü tedbiri aldığını, hastanede bir servisin boşaltılarak bu hastalara ayrıldığını ve bu servise bakan doktor ve hemşirelerin de ayrı olduğunu belirtti.

Gerekli ilaçların tedarik edildiğini ve bakanlığın elinde oldukça fazla miktarda bulunduğunu kaydeden Eroğlu, KKTC'de bir uzman bulunduğunu, ancak Türkiye'den bir bulaşıcı hastalıklar uzmanı daha gelmesi için Ankara'yla temas kurduklarını bildirdi.

Eroğlu, domuz gribi Güney Kıbrıs'ta görüldüğü andan itibaren havaalanına termal kamera konulduğunu ve Sağlık Bakanlığının gerekli tedbirleri aldığını ifade etti.

Başbakan Eroğlu, ''ülkemize transfer edilen bir hastalık'' dediği domuz gribine karşı kurulan termal kamera uygulamasının dünyada da uygulanan sistem olduğunu anımsattı.

Eroğlu, Sağlık Bakanlığının ateş, öksürük gibi rahatsızlığı bulunanların gecikmeden hastaneye başvurmaları yönündeki çağrısını da hatırlattı.

Hastalığın solunum yoluyla geçtiğine işaret ederek, KKTC'de el sıkışma ve öpüşmenin yaygın olduğuna dikkati çeken Eroğlu, halka da tedbirli olmaları yönünde çağrı yaptı.

Güney Kıbrıs ile sınır kapılarına termal kamera konulmasının düşünülüp düşünülmediği yönündeki bir soruya karşılık Eroğlu, Güney Kıbrıs'la diyalog kurmak durumunda olduklarını belirterek, ''Sadece termal kamera koymakla olmuyor. Önemli olan şüpheli vakaların tespit edilmesi'' dedi.

Eroğlu, şüpheli görülen iki kişi için daha Türkiye'ye başvurduklarını ve sonuçların bu akşam gelmesinin beklendiğini de açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*