Destek paketi beklerken, zam geldi

Destek paketi beklerken, zam geldi.12252
  • Giriş : 05.11.2008 / 11:24:00
  • Güncelleme : 05.11.2008 / 11:27:21

TÜMSİAD, KOBİ’lerin ve sanayicilerin Acil Çıkış Paketi beklerken gelem zamla karamsarlığa büründüğünü belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TÜMSİAD Genel Başkanı Mehmet Yıldırım, global krizin ağırlığını taşımaya çalışan KOBİ'lerin ve sanayicilerin “Acil Çıkış Paketi” beklerken, üretim maliyetlerini taşınamaz orana yükselten doğalgaz zammının, piyasaları karamsarlığa ittiğini belirtti.

Geçtiğimiz yıldan beri yaşadığımız süreçte ülke ekonomisindeki tüm parametrelerin bozulduğuna dikkat çeken Yıldırım, “Tüm sektörlerimizde arz ve talep arasındaki denge bozulmuştur. İstihdam maliyetleri, SSK ve dolaylı vergiler üreticilerimizin sırtında kambur olarak durmaktadır. Piyasaların nabzı yüksek atmaktadır, nakit akışında sıkıntılar vardır. Üretim rakamlarının pek çok girdi maliyetlerini karşılamaya yetmediği bir dönemde, hükümetin doğalgaz fiyatlarına kabul edilemez boyutta zam yapması, üretim-pazarlama ve serbest rekabet zincirindeki tüm halkaları bozmuştur. Bizler, global krizin ülke dengelerini sarsmaması yönünde hükümetten ciddi yapısal destek paketleri beklerken, bir anda doğalgaz fiyatlarındaki artış, moralimizi bozmuş, KOBİ ve üretici kesimin kimyası da bozulmuştur” diye konuştu.

Doğalgaz zammının zincirleme şekilde üreticinin maliyetlerini yüzde 5-7 oranında artıracağını, dolayısıyla kar marjlarının eriyeceğine dikkat çeken Yıldırım, “Tüm dünyayı saran kriz dolayısıyla bir çok ülke üreticisini, sanayicisini ve KOBİ'lerini korumak için çok alternatifli destek paketleri açıklamıştır. Ülkemiz sanayicisi ve KOBİ'lerimiz de hükümetten bu yönde krizin edebiyatını değil, eylem yönüne yönelik tedbirler paketi açıklamasını beklemekteydi. Ama, istihdam ve üretim maliyetlerimizi daha da artıran doğalgaz zammı, bizim için dünyayı etkileyen kriz ortamından bile daha sarsıcı olmuştur” dedi.

Doğalgaz zammının üretici kesimin nakit akışını tamamen bozacağını, küresel rekabet zeminlerine açılmaya çalışan KOBİ'lerimizin rekabet avantajlarını ortadan kaldıracağını kaydeden Yıldırım, şöyle devam etti: “Üreticinin rekabet gücünü artırmak için, öncelikle üretim kabiliyetleri, üretim girdilerinde avantajlar ortaya koymak gerekir. Bizim bu noktada farklı önerilerimiz var. Öncelikle, doğalgaz tüketiminde aylar ayrılarak farklı fiyatlar uygulansın. Özellikle yaz aylarında evlerde doğalgaz kullanılmazken, sanayici yine kullanıyor. Dolayısıyla bu dönemde farklı tarifeler uygulanarak sanayici için daha makul bir ortam oluşturulsun. Türk ekonomisine istihdam ve ihracat katkısı sağlayan üretici kesime bu doğalgaz zammının yansıtılmaması gerektiğini düşünüyoruz”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*