Detaylar tartışılabilir

  • Giriş : 12.07.2006 / 00:00:00

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Maliye Bakanlığınca hazırlanan tasarruf tebliğinin detaylarının tartışılabileceğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Gencay Gürsoy ve beraberindeki heyet Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ı makamında ziyaret etti. Gürsoy, TTB olarak muhalefet çizgisinde duracaklarını, ancak işbirliğine de açık olduklarını dile getirdi.

GENELİ DOĞRU AMA DETAYLARI TARTIŞILABİLİR

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Akdağ, Türkiye'nin ilaca erişimin kolay olduğu ülkeler arasında yer aldığını belirterek, tasarruf tebliğinin detayları hakkında tartışılabileceğini, ancak genel anlamda bir yanlış bulunmadığını söyledi. Maliye Bakanlığı'nın tebliğinin bilim kurulunun görüşleri doğrultusunda hazırlandığını kaydeden Akdağ, "Bilimsel heyetlerin birbirinden farklı görüşleri de olabilir. Bilimsel etkinliği olmayan bir ilacın reçeteye yazılmasının bir anlamı yok" diye konuştu.

VİTAMİN LİSTE DIŞI DEĞİL

Türk Eczacıları Birliği Başkanı Mehmet Domaç'ın, tebliğ ile birlikte Türkiye'de bazı hastalıkların artacağı yönündeki açıklamalarına yanıt veren Akdağ, "TEB ile yakın bir ilişki içerisindeyiz. İlaç konusundaki politikaları birlikte tanzim ettik. Bundan sonra da böyle devam ederiz" dedi. Akdağ, vitaminlerin ödeme listesi dışında bırakıldığı yönündeki iddiaların doğru olmadığını, obezite ilaçlarının vatandaşa verilişinin ise hala bilimsel çevrelerde tartışılmakta olduğunu anlattı.

ZAPSU İDDİASINI KABUL ETMEDİ

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikasının, ilaçların artık eczaneler yerine büyük marketlerde satılacağına ve Başbakanlık Danışmanı Cüneyd Zapsu'nun bu uygulamadan çıkar sağlayacağı yönündeki iddiaları enteresan bulduğunu açıklayan Akdağ, "Nerelerden neler çıkarılabiliyor, insanlar kafalarında kurduklarını halkla paylaşabiliyorlarsa buna sözüm yok" dedi.

Tasarruf tebliği konusunda itirazları bulunduğunu ifade eden Gürsoy ise "Tebliğin bilimsel olduğu konusunda kuşkularımız var. TEB ile kurulan yakın işbirliğinin TTB ile de kurulmasını isterdik Türkiye ilaca ulaşım konusunda cömert bir ülke değil. Daha önceki gibi olmayan sistem ilaca ulaşımı zor hale getirdi" dedi.

Gürsoy TTB'nin taleplerinden oluşan bir dosyayı da Bakan Akdağ'a iletti. Dosyada şu konular yer aldı:

"-Hekimlerin özlük hakları ve çalışma koşulları düzeltilmeli. Sağlığa ayrılan kısıtlı kaynak daha etkin ve verimli kullanılmalı. Sağlığa daha fazla bütçe kaynağı ayrılmalı. Hekim istihdamı konusunda ilgili tüm tarafların katılımıyla ortak bir çalışma yapılmalı. Zorunlu hizmet adı altında hekimlik ve uzmanlık diplomalarına el konulmasına son verilmeli. Objektif ve bilimsel değerlendirmeler yapılmadığı için aile hekimliği uygulamasının 10 ilde daha başlatılması şeklindeki pilot uygulama durdurulmalı. Sağlık ocakları altyapı ve personel açısından desteklenmeli. Yeni tıp fakültelerinin açılmayarak mevcutların güçlendirilmesi uygun. Bazı ilaçların temininde yaşanan güçlükler ilaca ulaşımdaki eşitsizlikler ve bazı ilaçların reçete kapsamı dışında bulundurulması göz önünde bulundurularak bilimsel bir temel ilaç listesi hazırlanmalı."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious