Dev Cumhuriyet puzzle'ı

  • Giriş : 28.10.2006 / 00:00:00

Atatürk ve silah arkadaşlarının tablosu, Cumhuriyet Bayramı için 30 bin parçalık puzzle haline getirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sergilendikten sonra açık artırma ile satılacak 30 bin parçalık dev puzzleden elde edilecek gelir Türk Eğitim Vakfı`na (TEV) bağışlanacak.

Repart Yapım'ın öncülüğünde ve sponsor firmaların desteğinde gerçekleştirilen organizasyon çerçevesinde oluşturulacak olan bu puzzle, Ankara Armada Alışveriş Merkezi'nde tamamlandı. Ankara'nın başkent olmasının yıldönümü olan 13 Ekim'de yapımına başlanan devasa puzzle, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda açılışı yapılacak. Türkiye'de bir eşi bulunmayan bu puzzle ise dünyadaki en büyük 2. puzzle durumunda. 30 kişilik gönüllü bir ekibin hazırladığı puzzle, tam 30 bin 456 parçadan oluşuyor.

Sakarya Meydan Muharebesi'nden önce Atatürk, Genelkurmay Başkanı Fevzi Çakmak, Doğu Cephesi Komutanı Kazım Karabekir ve Batı Cephesi Komutanı İsmet İnönü'nün TBMM önünden uğurlanmasını anlatan tablo puzzle, tam 30 bin 456 parçadan oluşuyor. 31 metrekarelik bir alanda yapılan puzzleın kağıt ağırılı ise 57 kilo. 140 bin dolara yapılan puzzle, klonlu bıçak sistemi ile özel olarak kesildi ve hem bıçakları hem kağıdı yurt dışından özel olarak getirildi.

Puzzle'ı hazırlayan otuz kişilik gönüllü grup ise tek tek görüşülerek özel olarak seçildi. Gönüllülerin seçiminde daha önceden puzzle hazırlamış olması ve bu işi çok iyi bilmesi kriteri uygulandı. Dev puzzle 500 parçalık bütünlerin bir araya getirilmesi ile oluşturuluyor. Hazırlanan bu parçalar daha sonra son bir kez daha kontrol ediliyor ve arkası bantlanarak özenle yerine yerleştiriliyor. Bazı parçaların oluşturulması ise saatleri değil günleri dahi alıyor. Puzzle tamamlandıktan sonra ise açık arttırma ile satılacak ve elde edilecek gelir, Türk Eğitim Vakfı`na (TEV) bağışlanacak.

Proje'nn mimarlarından Naime Dağsever, projedeki sloganlarının 'Cumhuriyet bir bütündür' olduğunu bunu da 30 bin parçalı puzzle'ı biraraya getirerek gösterdiklerini söyledi. Projenin hazırlık aşamasının bile 4 ay sürdüğünü belirten Dağsever, "Türkiye'de daha önce en fazla sadece bin parçalık puzzle kesiliyordu. Puzzle yapan şirketleri dahi biz ikna ettik" diye konuştu. Dağsever, bu sürede 10 kilo verdiğini de belirterek, herkesin amatör bir ruhla puzzle'ı tamamlamak için çalıştığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious