Dev doğalgaz ihalesinde büyük yarış başladı

Dev doğalgaz ihalesinde büyük yarış başladı.8230
  • Giriş : 14.03.2008 / 14:59:00

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek Başkent Doğal Gaz A.Ş'nin özelleştirilmesi ihalesinin ilk turunda Zorlu Petrogaz elendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İhale Komisyon Başkanlığını Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Zübeyir Arık'ın yaptığı ihaleye, Akfen Holding, Zorlu Petrogaz, Çalık Enerji, Gaznaturel-Nurol, Limak İnşaat, Elektromed, Global Yatırım Energaz teklif verirken, Güriş ise ihaleye teklif verdiği halde ihalenin başlamasına çok az bir süre kala, ''teşekkür mektubu'' vererek ihaleden çekildiğini açıkladı.

Başkent Doğal Gaz A.Ş'nin şirket hisse satışı ve 30 yıl süreyle lisans devri ihalesinde katılımcılardan düşük teklif verenlerin yüzde 20'sinin elenmesi şartı nedeniyle ilk turda Zorlu Petrogaz elendi.

Komisyon Başkanı Arık, ihale sırasında yaptığı açıklamada, kapalı tekliflerin alındığını, en düşük teklif veren Zorlu Petrogaz'ın elendiğini ve revize teklifler için kalan katılımcıların her biriyle 15 dakika birebir görüşme yapmak için toplantıya 1,5 saat ara verildiğini açıkladı.

Bu arada Ankara'nın yıllık gaz tüketiminin 3,2 milyar metre küp olduğu belirtiliyor. Büyükşehir Belediyesinin, BOTAŞ ve Hazineye toplam 850 milyon dolarlık borcunu ödeyeceği ve paranın geri kalan kısmının da ulaşım ve altyapı yatırımlarında kullanılacağı ifade ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious