Dev gemi buzula çarptı

Dev gemi buzula çarptı .13799
  • Giriş : 23.11.2007 / 16:15:00

Antartika'da turistleri taşıyan 75 metre uzunluğundaki bir gemi dev buzul kayalıklarına çarptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kaza sonrası yan yatan turist gemisinden 150 kadar kişi tahliye edildi.Gemi, Atlas Okyanusu'nda King George adaları yakınında buz kayalıklara çarpmasının ardından yan yatmaya başladı.

Susan Hayes adlı kişinin Gap Adventures şirketine bağlı olan geminin yan yatmaya başlamasıyla birlikte gemiden 100 turist ve 54 mürettebat olmak üzere toplan 154 kişi can kurtaran sandallarıyla başka bir gemiye aktarıldı. Dev turist gemisi 11 Ekim günü turistlere yönelik 19 günlük bir tur için Arjantin kıyılarından ayrılmıştı.

İngiliz Sahip Güvenlik Birimi ise yaptığı açıklamada kendilerinin sabah 05:24 civarında bilgilendirildiklerini söyledi. Geminin kaza yaptığı yerin ise Atlantik yarımadasının 120 kilometre kuzeyinde olduğu açıklandı. Geminin sahibi Susan Hayes İngiliz basınına yaptığı açıklamada King George yarımadası yakınlarında dev bir buzu kayalığına çarpmasının ardından geminin gövdesinde bir yumruk kadar delik meydana geldiğini söyledi. Hayes, "Bütün yolcu ve mürettebat kurtarıldı. Hepsi şu an güvende ve bir diğer gemiyle nakledilmiş bulunmaktalar."dedi.

Bu arada bölgede bulunan bir diğer turist gemisi Antartik Dream, kazanın olduğu gemideki turistleri aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious