Dev göktaşı Dünya için tehdit

  • Giriş : 19.02.2007 / 00:00:00

Bir grup astronot, mühendis ve bilim adamı Birleşmiş Milletleri 2036'da dünyaya zarar verecek kadar yakından geçmesi beklenen göktaşına karşı uyardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gökbilimciler APOPHİS adı verdikleri ve 13 Nisan 2036'da 45 binde bir ihtimal dünyaya çarpma olasılığı bulunan göktaşını yakın incelemeye aldı.
Reuters'e konuşan Astronot Rusty Schweickart, 'Her ne kadar göktaşının çarpma ihtimali çok düşük olsa da NASA bu büyük kütlenin kuyruğundan kopacak yüzlerce hatta binlerce küçük parça için bir çalışma başlattı' açıklamasını yaptı.

"DÜNYANIN TÜM ÜLKELERİ TEHDİT ALTINDA"

1969'nın Mart ayında Dünyanın çevresinde bir tur atan Apollo 9 ekibinden biri olan Schweickart "Yakın takibe aldığımız sadece APOPHİS değil, dünyanın tüm ülkeleri bu göktaşının tehdidi altında. Bu konuyla başa çıkmak için genel bir karar alınmalı" diye ekledi.

GÖKTAŞI TEHDİDİYLE İLGİLİ RAPOR SUNULACAK

Schweickart haftaya Birleşmiş Milletler Uzay'ın Barışçıl Kullanımı Komitesi'ne göktaşı tehdidiyle ilgili bir rapor sunarak alınması gereken küresel önlemlerle ilgili de bir sunum yapacak.

APOPHİS'in uzunluğu 140 metre olarak açıklandı. NASA bu büyüklükteki bir cismin Dünya'ya çarpması durumunda ortaya çıkacak sonuçların göktaşının oluştuğu madde ve çarpma açısına bağlı olduğunu bildirdi. NASA'nın gerçekleştireceği olası bir durdurma görevinin maliyeti 300 milyon dolar olarak tahmin ediliyor.

FELAKET SENARYOSU

Nisan 2029'da dünyanın oldukça yakınından geçeceği belirtilen göktaşının, bu geçiş sırasında çekim kuvveti nedeniyle haberleşme sistemlerinde, hasara yol açabileceği belirtiliyor. Ancak asıl risk, 2036'da yapacağı ikinci geçiş sırasında yaşanacak. Astronomlar, Apophis'in bu dönüş sırasında dünyaya çarpma riski bulunduğunu belirtiyor. Astronomların felaket senaryosu ise şöyle:

Eğer büyük bir göktaşı çarparsa önce, atmosferden yayılan bir şok dalgası hissedilecek. Atmosferin katmanlarında ilerledikçe, henüz yere çarpmamasına karşın dünyada birçok bölge sarsıntıları hissetmeye başlayacak. Birkaç saniye sonra da çarpan göktaşı alev topu halinde patlayacak. Nükleer bombaların çok daha üstünde bir enerjinin açığa çıkmasına yol açacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious