Dev sağlık yatırımları geliyor

  • Giriş : 05.01.2007 / 00:00:00

Sağlık sektörü, bir-iki yıl içinde milyarlarca dolarlık yatırımlarla 300'den fazla özel hastaneye sahip olacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye'de sağlık sektörü büyük bir değişim içinde. Hızla gelişen özel sağlık sektöründe ihtisas hastaneleri ve yabancı yatırımlar dikkat çekiyor. Türkiye'nin ve dünyanın önde gelen sağlık grupları, genel hastane ve ihtisas hastaneleri yatırımları ile bazı alanlarda uzmanlaşıyorlar.
İstanbul Ticaret Odası'nın gazetesinde yayımlanan Soyhan Alpaslan imzalı habere göre ihtisas hastanesi olarak çalışmalarını sürdüren kuruluşlar, avantaj sağladıkları alanlardaki yatırımlarını artırarak sürdürüyor. İhtisas hastaneleri bir alanda kazandıkları rekabet gücüyle, sadece Türkiye'yi değil, komşu ülke vatandaşları başta olmak üzere Avrupa'daki hastaları Türkiye'ye getirmeyi hedefliyor. İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir gibi büyük kentlerde üst üste kurulan ihtisas hastaneleri Türkiye'yi dünya sağlık turizminin merkezine çekerken, yabancı sermayenin Türkiye'ye bu yöndeki yaklaşımı seyir değiştiriyor.

DÜNYAYLA BOY ÖLÇÜŞEBİLİR
Dünyanın pek çok ülkesindeki birçok kent, ekonomisini sağlık turizmi üzerine kuruyor. Türkiye ve İstanbul da tarzın başarılı örnekleri arasında. Ülkemizde de büyük kentlerde sağlık turizmine yönelik ciddi yapılandırmalar gerçekleşiyor.Üstelik Türkiye hem medikal hem de termal sağlık turizminde oldukça iddialı.
Açık kalp cerrahisi, organ nakli, eklem protez ameliyatları, plastik-estetik ameliyatlar ve görme kusuru düzeltme ameliyatları oldukça başarılı bir şekilde gerçekleştiriliyor Türkiye'de. Köklü üniversite hastanelerimizin ve bazı özel hastanelerimizin sahip olduğu standartlarla, hekimlerimiz Avrupa'daki hatta Amerika'daki eşdeğerleriyle boy ölçüşüyor.

HASTANE YATIRIMLARI ARTACAK
İstanbul Ticaret Odası'nın aylık dergisi İTOVİZYON'un aralık ayı sayısında yayınlanan araştırmaya göre, yurtdışından hasta çekebilmek için AB standartlarında hizmet veren ve vermeye başlayacak hastanelerden yatırım atağı bekleniyor. Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği Başkanı Muharrem Usta, AB ülkelerinin sağlık sisteminde genel kuralları olduğunu söyleyerek “Sağlık sistemimizdeki özel hastaneler AB sürecinde çok hızlı yol alabilecek kapasiteye ve standarda sahipler. Olmayanlar da kısa sürede kendilerini revize edebilecek durumdalar. Uluslararası akreditasyon sahibi hastane sayımızda büyük bir artış bekliyoruz” diyor.
Türkiye'nin Ortadoğu'da, Avrupa'da ciddi bir referans merkezi olabileceğine kesin gözüyle bakan sağlık sektörü AB'ye uyum zorunluluğu ve Genel Sağlık Sigortası'nın özel sektörü kamu hastalarına açmasıyla özel yatırımcılar alanlarını genişletecek.

ARAPLAR İLGİYİ ARTIRDI
Özellikle 11 Eylül'den sonraki gelişmelerle birlikte sağlık hizmeti almak için Müslüman Türkiye'yi seçen zengin Arap ülkeleri sektöre ivme kazandırdı. ABD'den vize almakta zorlanan Arap dünyası yüzünü Türkiye'ye çevirince ABD'deki iki hastanenin Türkiye'ye hastane yatırımı yapmasına zemin hazırladı.
Bahreyn, Kuveyt, Katar, Dubai, Suudi Arabistan hem sağlık hizmeti alabilmek için gelen hastalarıyla hem de bu alanda yatırım yapmak isteyen işadamlarıyla Türkiye'yi ve öncelikle İstanbul'u seçiyor. Araplar yurtdışında kurmak istedikleri hastaneler için öncelikli ülkeler arasında Türkiye'yi görüyor. Sektör Arap sermayesiyle kurulacak hastane sayısının 200 civarında olduğunu tahmin ediyor.
Amerikan hastanelerinin en büyük müşterilerinden olan Arap hastalar Amerikalı hastanelerin de önemli gelir kaybetmesine zemin hazırladı.

CLEVELAND VE MEDHODİST GELİYOR
Sağlık sektöründe yatırım yapmak isteyen yalnızca Amerika değil. İtalya ve İngiltere'nin de Türkiye'de yetkili kurumlarla görüşmeler yaptıkları dile getiriliyor. Aralarında Türkiye'nin dünya ünlü Cleveland Clinic ve Medhodist'in de bulunduğu dünyaca ünlü sağlık kuruluşlarının 2007'de Türkiye'de hastane kurmaları bekleniyor. General Electric de bu alana yatırım için bir fon oluşturdu. Bu grupların en az 400-500 milyon dolarlık yatırım yapmaları bekleniyor.
Acabadem, Medicana ve Universal gibi grupların yeni tesis yatırımları hızla devam ediyor. Arap yatırımcılar, Türkiye'de yerli ortaklar bulup yatırım yapma peşinde.
Sektör Türkiye'ye sağlık turizmi için gelen 200 bin kişi sayısının katlanarak artmasını bekliyor. Bu beklenti içinde şüphesiz, AB ülkelerinde sağlık hizmeti alınırken yaşanan uzun bekleme süreleri ve alınan sağlık hizmetinin memnuniyet yaratmayan sonuçları da var. Gelişmiş ülkelerde tedavi edici sağlık hizmetlerinin fazla pahalı olması, sağlık sistemlerinin eskimesi de Türkiye'yi avantajlı konuma sokuyor.

100 MİLYAR DOLARLIK HACİM
Türkiye'de 236 özel hastaneyi temsil eden Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği ile Sağlık Bakanlığının koordineli olarak kurduğu Türk Sağlık Turizmi Grubu dünyada 100 milyar dolara ulaşan sağlık turizminden Türkiye'nin daha büyük pay alması için çalışacak.
Bu arada Türkiye'de sağlık turizmi hizmeti veren A sınıf hastaneler, SPA ve termal merkezler aynı çatı altında toplanarak güç birliği sağlıyorlar. ICC-Türkiye Uluslararası Ortak Bilinç Ajansı AŞ. çatısı altında toplamaya başlayan sağlık merkezleri "Health Tourism Turkey" sloganıyla uluslararası fuarlarda tanıtım çalışmalarına başladılar.
ICC-Türkiye; yurt dışı hasta kabulünde A sınıfı hastanelerin yanı sıra Türkiye'deki SPA ve termal merkezlerinin önemine dikkat çekerek, birlikte hareketle başarı yakalamayı amaçlıyor.

FUARLARDA TANITILIYOR
2006-2007 fuar tanıtımlarında asgari 560 bin kişiye ulaşmayı hedeflediklerini kaydeden ICC Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Gül Soydan, sağlık merkezlerinin İngiltere, Suriye, Hollanda, Danimarka, Rusya, Almanya, Arap Emirlikleri ve Dubai'deki fuarlara katılmayı planladıklarını söylüyor.
Gerek kamu gerek özel sektör kapsamında yaptığı çalışmaların meyvelerini yavaş alınmaya başladı. 2007 mart ayında yapılacak olan sektörel toplantıda Türkiye 250 alıcıyla aynı masaya oturacak.
Dubai, Bahreyn, Sudan, İngiltere, Arjantin, Birleşik Arap Emirlikleri, ABD, Kanada, İsviçre başta olmak üzere pek çok ülkenin 200 milyon dolarlık bütçeyle katılacağı toplantıda Türkiye'den de fiyat alınacak. Toplantıya Türkiye'den davet edilen ICC-Türkiye , ülkemizdeki tıbbi merkezler, SPA ve termal merkezler adına masaya oturacak.

AB YENİ YAPILANMA İSTİYOR
Bu arada Türkiye'nin bir avantajı da AB müktesebatı çerçevesinde sağlık konusunda uygulamaya soktuğu yenilikler. Hastane yatırımları artacak, hekimlere serbest çalışma hakkı verilecek. İlaç sektörünün de dönüşmesi gerekecek.
Sektör temsilcilerine göre her iki alandaki uyum hastanecilik ve ilaç sektöründe yatırımları artıracak. AB ile müzakerelerde doğrudan ilgili olmasa da ilaç ve tıbbi cihazları da kapsamına alacak olan “malların serbest dolaşımı”, sağlık sigortacılığını ele alan “hizmetlerin serbest dolaşımı”, sağlık profesyonellerini veya hastaları etkileyen “kişilerin serbest dolaşımı” ve hastane yatırımlarını yönlendirecek “sermayenin serbest dolaşımı” konuları gündeme gelecek.
Böylece AB vatandaşlarının; Türkiye'deki pek çok hastane ve tıp merkezinde verilen sağlık hizmeti düzeyinin Avrupa'nın pek çok ülkesinden daha ileride olduğunu görmeleri de kolaylaşacak.

Sağlık sektöründe neler oluyor?

• Dünya Bankası (Yan kuruluşu IFC), Amerikan Eximbank, İslam Kalkınma Bankası ve Avrupa Yatırım Bankası ile Japonya ve İspanya menşeili birçok finansman kuruluşu sağlık yatırımlarını destekliyor.
• ABD'nin ünlü sağlık kuruluşlarından Houston Methodist ve Cleveland Clinic de Türkiye'ye geliyor. Asgari yatırım tutarlarının 400-500 milyon doları bulması bekleniyor.
• Doğuş Grubu'nun finans alanındaki ortağı ABD'li General Electric (GE) Grubu da Türkiye'de 2007 yılında sağlık ve turizm alanında yatırım yapacaklar arasında.
• Halen 80'i aşkın tesisi olan Universal Hospitals Group, iki yıl içerisinde çeşitli illerde 23 yeni hastane daha açacak.
• Yabancı hastaneler Türkiye'ye gelirken kendi doktorlarını da getirmek istiyor. Fakat şimdilik mevzuat nedeniyle bu mümkün gözükmüyor.
• Bugüne kadar 500 milyon YTL tutarında yatırım gerçekleştiren Acıbadem Sağlık Grubu'nun 2008'e kadar 140 milyon dolarlık yatırım yapması bekleniyor.
• Beylikdüzü'ndeki yeni hastane açacak olan Medicana Grubu, 2007'de 100 milyon dolara mal olacak iki hastane daha kuracak.
• Johns Hopkins ile stratejik işbirliği yapan Anadolu Grubu'nun Gebze'ye yaptığı 120 milyon dolarlık Anadolu Sağlık Merkezi iki fazdan oluşuyor.
• Arap ülkelerinden gelen yatırımcılar Türkiye'de 200'e yakın hastane kurmayı planlıyorlar. Bir kısmı yerel ortak arıyor kendine. Bunun için kolaylık sağlanmasını bekliyorlar.
• Almanya'da yaşayan iki Türk hekim, Alman emeklilerine yönelik olarak Alanya'da 50 konutluk bir sağlık ve destek hizmeti projesini devreye sokacak.

Göz sağlığı turizminde de cazip ülke

Sağlık turizminin gelişmesiyle birlikte yatırımlar hız kazandı. Özellikle lazer ile göz ameliyatlarına yabancıların ilgi göstermesiyle birçok göz hastanesi de Akdeniz ve Ege'de yeni projelere başladı.
20 bini aşkın yabancı hasta Türkiye'de göz ameliyatı olup özel sağlık kuruluşları ve tur acentelerinin hazırladığı paket programlarla beş yıldızlı tatil yapıyor.
turistlere paket programlar hazırlayan seyahat acenteleri ve sağlık kuruluşları özel araç, boğaz turu, rehber ve 5 yıldızlı otelde konaklama hizmeti sunuyor.
Avrupa ve Amerika'da 3 bin dolardan başlayan lazer ameliyatlarının fiyatı Türkiye'de 500 Euro ile 700 Euro arasında değişiyor. Paket programlar ise tur acenteleri ve kuruluşların hizmet ağına göre ücretlendiriliyor.
Lazer ile göz ameliyatlarının yaygınlaşması ve yabancıların da Türkiye'yi tercih etmesi nedeniyle birçok göz hastanesi de yeni yatırımlar için düğmeye basıyor. 200 milyon dolara yaklaşan göz hastanesi yatırımları son zamanlarda ise Akdeniz ve Ege'ye kayıyor.

Kısırlık tedavisi için de geliyorlar

Türkiye, sağlık turizmi çerçevesinde kısırlık tedavisinde de yurtdışına açılıyor. Türkiye kısırlık, tüp bebek ve yüksek gebelik oranlarıyla dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer alıyor. Avrupa'da özellikle tüp bebek konusunda tedavi bekleme sıralarının aşırı derecede uzaması, İngiltere ve Almanya gibi ülkelerde özel tedavinin az olması nedeniyle hastalar 1 yıl bile beklemek zorunda kalabiliyor.
Yabancı hastaların Türkiye'ye geldiği andan itibaren konaklamaya kadar tüm ihtiyaçlarını karşılanıyor.

Türkiye'nin sağlık avantajları

• Fiyatlar AB ve ABD'nin çok altında
• doktor kalitesi çok yüksek
• Hastanelerin yatak kapasitesi yeterli
• Teknik donanımları üst düzeyde
• Hastaneler otel kadar konforlu
• Batı ile entegre bir Müslüman ülke
• Özel hastanelerde tercüman hizmeti var
• Avrasya ülkelerine coğrafi olarak yakın
• Bölge ile sosyal, kültürel yakınlığı var
• AB'ye giriş sürecinin başlaması önemli

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious