Dev uçaktan tanıtım uçuşu

Dev uçaktan tanıtım uçuşu.8358
  • Giriş : 30.10.2007 / 15:30:00
  • Güncelleme : 30.10.2007 / 15:24:25

Tanıtım amacıyla Türkiye'de bulunan dünyanın en büyük yolcu uçağı Airbus A380, 200 davetlinin katılımıyla 1 saat 20 dakika süren tanıtım uçuşu gerçekleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Airbus A380, Atatürk Havalimanı'ndan basın mensupları, hava yoluşirketlerinin üst düzey yöneticileri ile havalimanı işletmecilerinin bulunduğu 200 kişilik grupla saat 10.30'da havalandı.

Ankara üzerinden geri dönerek İstanbul Boğazı üzerinde tur atan uçak, 1 saat 20 dakikalık uçuşun ardından Atatürk Havalimanı'na sorunsuz şekilde indi.

Uçuşa katılan THY Genel Müdürü Temel Kotil, THY'nin bu yıl sonu itibarıyla 20 milyon yolcu taşıyacağını ve 2010 yılında 30 milyon yolcu taşımayı hedeflediğini belirtti.

Kotil, bu ivme göz önünde bulundurulduğunda THY'nin 2010 yılı itibarıyla olaya daha geniş kapsamlı bakmaya ihtiyacı bulunduğunu kaydetti.

Tanıtım uçuşunun ardından Atatürk Havalimanı VIP Salonu'nda düzenlenen basın toplantısında konuşan Airbus'ın Avrupa ve Latin Amerika'dan sorumlu Başkan Yardımcısı Chris Buckley, İstanbul'da bulunmaktan büyük bir gurur duyduklarını söyledi.

Buckley, başarılı bir uçuş gerçekleştirilmesinden dolayı Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne teşekkür etti.

Almanya, Fransa, İngiltere, İspanya ve Türkiye

Airbus A380'in Atatürk Havalimanı'na iniş ve kalkışını kolaylıkla gerçekleştirdiğinin görüldüğünü belirten Buckley, "İstanbul'a gerçekleştirdiğimiz bu 2 günlük ziyaret bizim için büyük önem taşıyor. Şu ana kadar A380, tanıtım uçuşlarını Airbus'ın anavatanı olan Almanya, Fransa, İngiltere ve İspanya'da gerçekleştirdi. Bu 4 ülke dışında ilk uçuşu Türkiye'ye gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Bu bizim için büyük ayrıcalık" dedi.

Buckley, Boeing firmasının da Boeing 747-8 üzerinde çalışma yaptığını ancak Airbus'ın onlardan bir adım daha önde olduğunu kaydetti.

Airbus'ın Uçuş Operasyonları Sorumlusu Jean Michel Roy da Türkiye'de basın ve halkın A380'e gösterdikleri ilginin kendilerini mutlu ettiğini söyledi.

Airbus kullanmış bir pilotun 2 hafta sürecek bir eğitimden sonra A380'i kullanmasının mümkün olduğunu belirten Roy, THY açısından bunun önemli bir nokta olduğunu kaydetti.

Roy, A380'in güvenlik, verimlilik ve etkinlik açısından son derece uygun bir uçak olduğunu sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious