'Deve Oyunu' turistlerin gönlünü fethetti

'Deve Oyunu' turistlerin gönlünü fethetti.10788
  • Giriş : 19.07.2008 / 17:13:00

Halkoyunları uzmanı bir grup turist, Edirne'nin Havsa ilçesine bağlı Musulça köyünde, ''Deve Oyunu'' adı verilen oyunu izleyerek, davul zurna eşliğinde eğlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Edirne Halk Oyunları Tiyatro Eğitimi Kültür Araştırma Gençlik ve Spor Kulübü'nün (HOTEAD) davetlisi olarak, Edirne'ye gelen 17 ülkeden halkoyunları uzmanları, Musulça köyünde halkı eğlendirmek için yapılan ''Deve oyununu'' izledi.

Turistler, oyun öncesinde, köy sakinleri tarafından ikram edilen lokma (hamur kızartması) ve ayranın tadına baktı.

Köy meydanında davul zurna eşliğinde kağnı arabası ve deve maketiyle bir grubun sergilediği oyunu dikkatle izleyen turistler, ayrıntıları da fotoğraf makineleri ve kamaralarıyla görüntüledi.

Oyunun sonunda davul zurnacıya bahşiş veren turistler, oyun havalarına eşlik etti. Gruptaki Japon turistler, davul zurna eşliğinde eğlendi.

Turistler daha sonra köy sakinlerinin yaşadığı evleri ve köy kahvehanesini ziyaret etti.

HOTEAD Başkanı Mehmet Grammeşin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Trakya 2008 Halk Oyunları Projesi kapsamında, Avrupa'nın 17 ülkesinden gelen 85 halk oyunları uzmanının Yunanistan, Bulgaristan, Kırklareli ve Edirne'de halk oyunları hakkında araştırma yaptıklarını söyledi.

Türkiye'nin tanıtılmasında halk oyunlarının büyük katkı sağladığını ifade eden Grammeşin şunları söyledi:

''Halk oyunları uzmanları Edirne'nin Musulça köyündeki (Deve oyununu) izlemeye geldiler. Gelen uzmanlar o kadar profesyonel ki oyunu, gösterinin ardından oynamaya başlıyorlar. Ayrıca bu kişiler gittikleri ülkelerde Türkiye'nin kültürel özelliklerini anlatıyorlar. Kendi ülkelerinde seminerler düzenleyerek halk oyunlarımızı bütün dünyada tanıtıyorlar.''

Oyunda yüzleri maskeli damat, gelin, dede ve çocuk ile 2'şer kişinin taşıdığı deve ve eşek maketleri rol alıyor.

Davul zurna eşliğinde yapılan gösteride, genç kız, babasının, sevgilisiyle konuşmasına izin vermemesi üzerine, ortadan kayboluyor. Kızının kaybolmasına içerleyen baba, kızının sevgilisi ile bir süre kavga ettikten sonra, birlikte kaybolan kızını buluyorlar. Bu arada üzüntüden bayılan devenin de ayıltılmasından sonra, gösteriyi yapanlarla, gösteriyi izleyenlerin kısa süre oynamasıyla, gösteri tamamlanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*