Devir değişti, bankalar KOBİ'leri şarkıyla karşılıyor

Devir değişti, bankalar KOBİ'leri şarkıyla karşılıyor.13197
  • Giriş : 06.08.2007 / 22:05:00

Yeni satın almalar ve birleşmeler bankacılık sektöründe rekabeti de beraberinde getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Söz konusu rekabetten ise en kârlı çıkan kesim küçük ve orta ölçekli işletmeler, yani KOBİ'ler oluyor. Akbank, "Sen iste KOBİ'm, akan sular durur" iddialı reklam kampanyasıyla müşterilerini 'kral' gibi karşılıyor. Yapı Kredi tüm KOBİ'lerini VIP müşterisi ilan ediyor.

Rekabetin kıyasıya yaşandığı sektörde Garanti Bankası da boş durmuyor. Banka yetkilileri, yıllardır "Anadolu Sohbetleri" yaparak çalışmalarını şirketlere anlatıyor. Sektörün bu alandaki ilklerinden Halkbank, "KOBİ Danışma Hattı" ile müşterilerinin sorularına anında cevap veriyor. HSBC ise şovmen Beyaz'la Anadolu'yu dolaşırken, TEB, KOBİ'ler için televizyon kurdu. Tüm bankaların, küçük ölçekli yatırımcıların Türkiye ekonomisindeki öneminin farkında olduğunu belirten Akbank Şirket Bankacılığı Bölüm Başkanı Hakan Gümüş, "Rakiplerimiz de biz de işletmelere finansman desteği sağlayarak, uluslararası pazarda rekabet şanslarını artırsınlar istiyoruz." diyor.
Son günlerde televizyon ekranlarında ilginç bir reklam kampanyası dönüyor. Koyu renkli, şık takım elbise giyen 96 müşteri ilişkileri yöneticisi (MİY), bankadaki ciddi görüntülerinin tersine hep bir ağızdan şarkı söyleyip, dans ediyor. Bazıları enstrüman bile çalıyor. "Sen iste, her şey çok güzel olur" sözleriyle başlayan şarkı, bir anlamda bankaların KOBİ'lerin farkına vardığını da gösteriyor. Bugün Türkiye'de toplam işletmelerin yüzde 98'den fazlasını KOBİ'ler oluşturuyor. Toplam istihdamın yüzde 77'si, ihracatın ise yüzde 10'u küçük işletmelerce sağlanıyor. Çalışmalarıyla ülke ekonomisini ve siyaseti doğrudan etkileyen söz konusu şirketlerin önemini görmezden gelemeyeceklerini belirten Akbank'ın üst düzey yöneticilerinden Hakan Gümüş, her bir şirketi ekonominin can damarı olarak görüp ona göre hareket ettiklerini söylüyor. Sadece genel müdürlük çatısı altında çalışan meslektaşlarının değil, aynı zamanda yurt geneline yayılmış şubelerdeki çalışanların aldığı bilgiler doğrultusunda mevcut ürün ve hizmetlerini yenilediklerini anlatan Gümüş, MİY'lerin yoğun olarak müşteri ziyareti gerçekleştirdiklerini aktarıyor. Reklamlarda rol alan her bir uzman yönetici, işletmelerden gelen ihtiyaçları not ediyor, beklentilerini karşılayacak hizmetler geliştiriyor. Müşterilere, Şirket Bankacılığı ve Ticari Bankacılık bölümlerinde hizmet veren Akbank, mart ayı itibarıyla toplam 118 milyar YTL KOBİ'lere kredi imkanı sağladı.

Bankacılar reklamdan önce nota ve dans dersi aldı

Reklam filmiyle izleyici karşısına çıkan MİY'ler, Türkiye geneline yayılmış şubelerin ve işletmelerin her türlü talebi ile yakından ilgileniyor. Bugün bankaların vazgeçilmez elemanları arasında. "Kral KOBİ" hizmetiyle de birebir yöneticiler, şimdilerde reklam kampanyasıyla tüketiciye ulaşmaya çalışıyor. Reklam Yorum Publicis tarafından toplam üç günde çekimleri tamamlanan reklam filminde şarkı söyleyen ekip, binlerce çalışan arasından seçildi. Zamanlama süreci, mesai saati ve insan kaynağı adına hiçbir aksama yaşanmayacak şekilde planlandı. Şirketin üst düzey yöneticileri, müşterilerin olumlu tepkilerini, personelin profesyonel dans ve ritim dersleri almasına bağlıyor. Bankada ortalama çalışma süresi 3 yılın üzerinde olan görevliler arasında evli ve çocuk sahibi olanlar da var. Çekimler boyunca çok keyifli zaman geçiren MİY'ler, sabahın erken saatlerinden, geç saatlere kadar süren yorucu çekimlere karşın prova aralarında hep beraber şarkı söyleyip dans ederek günün yorgunluğunu üzerlerinden atıyorlardı.

Zeliş Yıldıral

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious