Devler Ermeni tasarısına karşı

  • Giriş : 07.04.2007 / 00:00:00

Ermeni soykırımı yasa tasarısı, ABD’deki Türk lobisiyle Ermeni dernekleri arasında amansız savaş başlattı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Amerikan şirketlerinin Kongre’de tasarının geçmemesi için Türkiye lehine çalıştığı iddiası Ermeniler’i çileden çıkardı. Ermeni dernekleri 100’den fazla şirkete teker teker mektup gönderdi. Amerika’da Demokrat Parti’nin seçim zaferi sonrasında gündeme gelen Ermeni soykırımı yasa tasarısı ABD ile Türkiye ilişkilerinde en büyük potansiyel tehditlerden biri olarak mevcudiyetini koruyor. Ancak kapalı kapılar ardında Temsilciler Meclisi’ne gelmesi beklenen tasarı Ermeni ve Türk lobisi arasında amansız bir savaş sürüyor. Amerikan Kongresi hakkında kulis haberlere imza atan Roll Call gazetesinin iddiasına göre bu çatışma Amerikan-Türk Konseyi’nin (ATC) geçtiğimiz hafta düzenlediği olağan kurultayında başladı.

ATC Başkanı emekli Büyükelçi Jim Holmes, aralarında dev Amerikan şirketlerinin bulunduğu üyelere hitaben yaptığı konuşmada, “Eğer bu tasarı geçerse Amerika ile Türkiye arasında kusursuz fırtına çıkar. Bu ticarette de kendini gösterir. Bu yıl Türkiye’de seçim var ve Kongre yasayı geçirirse Türk siyasetçilerin üzerinde ABD şirketleriyle iş bağlantılarını kesme baskısı oluşacaktır” dedi.

6 Amerikan şirketi lobiye başladı

Roll Call’a göre bu konuşmanın ardından Citigroup, Pfizer, Philip Morris, Raymond James, Lockheed Martin, Raytheon gibi dev şirketler Türkiye adına Kongre’de lobi yapmayı kabul etti. Holmes da şirketlerin faaliyetini doğruladı. Şirketlerden gelen baskı sonrası tasarının mimarlarından Cumhuriyetçi vekil Adam Schiff, “Türkler hem kendileri hem de iş ortaklarıyla büyük baskı uyguluyor. Türk olmayan şirketleri de işin içine kattılar” dedi. Eski Ankara Büyükelçisi Mark Parris de, “Citigroup gibi şirketler ABD-Türkiye arasındaki olası bir tirbülansa kapılabilir” dedi.

Girişimler Ermeniler’i kızdırdı. Ermeni Lobisinin en önemli kurumlarından biri olan ANCA derhal Türk dernekleri ATC ve ABFT (American Business Forum in Turkey) üyesi olan 100’den fazla Amerikan şirketine mektup göndererek soykırım konusundaki pozisyonlarını açıklamalarını istedi. 7 Amerikan şirketinden (Microsoft, Xerox, American Express, Altria, Johnson & Johnson, Fedex ve Cargill) “Bu konuyla ilgili hiçbir pozisyonumuz yoktur. Siyasi konulara girmeyiz” şeklinde cevap mektupları aldılar. Ancak diğer şirketler bu konuda ANCA’ya herhangi bir mektup göndermiş değil.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious