Devler esnafı yutuyor

  • Giriş : 06.04.2007 / 00:00:00

130 milyar dolarlık perakende pazarında büyükler aslan payını kapıyor. Dermanı tükenen yüzbinlerce esnaf 'yoğun bakımda'

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

130 milyar dolarlık parakende piyasasının 80 milyar doları gıda sektöründe... Bu pastadan 450 dev market, ve 245 bin bakkal pay kapmak için büyük bir savaş veriyor. TESK Başkanvekili Bendevi Palandöken çok acımasız bir gıda pazarı oluştuğunu belirtip, 'Devler payını yükseltmek için ucuzluk yapıp promasyonlar düzünliyor. Adeta ayakta kalma savaşı var. 10 yılda 260 bin kepenk indi. Şu anda ise yarısı zor nefes alıyor. Son yıllarda dükkanı kapatan esnaf sayısında patlama yaşanmaktadır'dedi.

BAKKAL BİRİNCİ
Sektörde ayakta durmanın artık iyice zorlaştığını belirten Palandöken, 'Ortada iştah kabartan bir sektör var. Bu sektörde bırakın sermayesi olmayanı orta sermayeli bir esnafın bile yaşaması çok zor. Dev marketler müşteriyi çekebilmek için her yola başvuruyorlar. Bu savaşta en büyük darbeyi ise bakkallar yiyor. Şu anda kalan 240 bin bakkalın yüzde 25-30'u ayakta durma mücadelesi veriyor' dedi.

BİTKİSEL HAYAT
Palandöken, esnafın sermaye yapmak için eşinin ziynet eşyasını, kendi otomobilini sattığını da sözlerine ekledi. Palandöken parekende pazarındada küçük esnafın zorlu günler geçirdiğini belirtip 57 meslek dalında faaliyet gösteren esnafta ayakta kalma mücadelesi veriyor. Onun için bu konuda gerekli yasal düzünlemeler yapılmalı ve milyonlarca esnaf bitkisel hayattan kuratırılmalıdır' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious