Devler krize ayak diretiyor!

Devler krize ayak diretiyor!.21787
  • Giriş : 11.11.2008 / 23:10:00
  • Güncelleme : 05.09.2016 / 23:04:31

Yatrımların askıya alındığı bir dönemden geçiyoruz. Çok sayıda dev şirket ufak bir yatırım için plan değiştiriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dünya ile birlikte Türkiye de özellikle son iki aydır kriz gündemi ile yatıp kalkıyor. Amerika ve Avrupa ülkelerinde 3.5 trilyon dolara varan yardım paketleri açıkladı. Bu alandaki hükümet desteklerinin ise sürmesi bekleniyor.

Dünya ile birlikte Türkiye de krizin etkisi altında bulunan ülkelerin başında geliyor. Türkiye'de henüz krize karşı açıklanmış somut bir kurtarma paketinin varlığından söz etmek güç. Bu durum krize karşı iki cephe oluşturmuş durumda: Hükümetin temsil ettiği cephe bu sürecin beklenenden daha az bir hasar ile atlatılacağını, iş aleme ise krizn etkilerinin derin olacağı düşüncesinde.

Kuşkusuz krizin Türkiye'ye yensımaları ve etkisi dünyanın krizden hangi sürede kurtulabileceği ile de yakından ilgili bir durum ancak. Ancak bu süreçte Türkiye'de gündeme gelen kimi gelişmeler sürecin farklı bir cepheden okunması gerektiğine olan tanıyor. O da kriz ortamında yatırımların bıçak gibi kesildiği bir ortamda hemen hergün gelen yatırım haberler. Üstelik bu yatırımların, İstanbul, İzmit, İzmir, Bursa gibi geleneksel yatırım alanlarından ziyede Anadolu'nun irili ufaklı illerinden geliyor olması. İşte Kasım ayı başında açıklanan o yatırımlardan bazıları:

İpek Kağıt, üçüncü fabrikasının temelini attı

Türkiye'de temizlik kağıdı sektörünün önemli isimlerinden İpek Kağıt, Yalova ve Kazakistan'daki kullantesislerinin ardından, 225 dönüm arazi üzerinde ilk aşamada 40 milyon dolar yatırımla kuracağı Manisa fabrikasının temelini attı. İlk aşaması 2009 yılında hayata geçirilecek olan Manisa fabrikası, iç pazarın yanı sıra ihracat ağırlıklı çalışacak.


İpek Kağıt'ın Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nde 2009 yılında üretime başlayacak Manisa fabrikası, üç adet kağıt makinesinin kurulumuna yetecek büyüklüğe sahip bulunuyor.

Krize rağmen 6 milyon YTL'lik yatırım

Erzurum'lu işadamı Abdullah Büçge, krize rağmen 6 milyon YTL harcayıp, 65 kişiye ekmek kapısı olan alış veriş merkezini törenle hizmete açtı.


kullanEski Kapalı Cezaevi alanı üzerine kurulan 5 katlı Tekay Alış- Veriş Merkezi dua eşliğinde düzenlenen törenle hizmete girdi. Küresel kriz döneminde Erzurum'a yatırım yapan işadamı Abdullah Büçge, memkeletine vefa borcu olduğunu söyledi. Kriz döneminde yatırım yapmanın riskli olduğunu ifade eden Bütçe, herşeye rağmen memleket sevdasıyla yatırım yaptığını ifade etti. Büçge, "65 insanımıza ekmek kapısı olmanın mutluluğu ve onurunu yaşıyorum. Ben bu memlekette doğdum. Bu memlekette servet ve itibar sahibi oldum. Bu şehirden başka da gideceğim ve yatırım yapacağım yer yok." dedi.

Canon: Yatırıma devam ediyoruz

Kuruluşundan bu yana yaklaşık 7 ayı geride bırakan Canon Eurasia, küresel ekonomik göstergelere rağmen Türkiye'deki faaliyetlerine ve yatırımlarına kesintisiz devam edeceğini duyurdu.


Dijital görüntüleme teknolojisinde dünyanın önde gelen markalarından biri olan Canon, kullanprofesyonel baskı alanında ofsetten dijitale geçişin lokomotifi olan ürünlerini, 4-5 Kasım tarihlerinde İstanbul'da düzenlediği Spectacolor etkinliği ile profesyonel baskı sektörüne tanıttı. İlk olarak geçen yıl gerçekleştirilen Spectacolor etkinliği, bundan böyle her yıl Canon Eurasia tarafından Türk baskı sektörüne özel olarak düzenlenecek ve geleneksel bir hal alacak.

Baskı sektöründe devrim yaratan, ofset baskıyı aratmayan ayrıcalıklı bir baskı kalitesi sunan imagePRESS serisi ve Türk pazarında da satışa sunulan yeni imagePROGRAF modellerinin tanıtıldığı etkinlik kapsamında katılımcılar, Canon baskı teknoloji ürünlerini yakından tanıma fırsatı buldular.

Kriz dinlemedi, 15 milyon dolarlık fabrikanın temelini attı  

Küresel mali kriz nedeniyle birçok kuruluş yatırımlarını askıya alırken Tarım Kredi Kooperatifleri, Antalya'da 15 milyon dolarlık fabrikanın temelini attı. Kurumun Genel Müdürü Bedrettin Yıldırım, önümüzdeki süreçte başta sulama olmak üzere şeker ve hayvancılık sektöründe yeni yatırımları Türk çiftçisine kazandıracaklarını bildirdi.


Büyük ResimAntalya Organize Sanayi Bölgesi'nde Tarım Kredi Kooperatifleri kuruluşlarından olan İmece Plastik Fabrikası'nın temeli törenle atıldı. 10 bin ton sera örtüsü ilave üretim kapasitesi ile çalışacak fabrika 15 milyon dolara mal olacak. Toplam 150 kişiye istihdam sağlayacak tesisteki üretim, Avrupa'dan ithal edilen son teknoloji ile donatılmış, bilgisayar kontrollü makinelerle gerçekleştirilecek. Türkiye'nin toplam sera örtüsünün yüzde 20'sini üretecek. Fabrika, tamamlandığında 15 bin metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 25 bin metrekarelik üretim alanına sahip olacak.

Taiwan'dan Aksaray'a yatırım

Aksaray Organize Sanayi Bölgesi'nde elektrik ve elektronik sanayi üzerine fabrika kurmak için arazi incelemesi yapan Taiwan heyeti, ilk etapta 100 milyon dolarlık bir yatırım düşünüyor.
Aksaraylı işadamlarının da Lee Company firması tarafından Aralık ayında Taiwan'a iş görüşmesine davet edildiği bildirildi.

Taiwan'ın Ankara Büyükelçisi Ming - Liang Lee, eşi Alice Lee yardımcısı Tzong Huang, Uzman Han-Ching Fan, DEİK Türk-Taiwan İş Konseyi Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Güder, işadamı Hasan Gülpınar'ın davetlisi olarak Aksaray'a geldi.

Ziyaret sırasında Aksaraylı işadamlarından Emin Dağdaş, Mustafa Tüzün, Serdar Ecel ve Talat Şahan Taiwan Büyükelçisi'ne eşlik etti. İlk olarak Aksaray Vali Vekili Emin Sait Karahaliloğlu'nu ziyaret eden Taiwan Büyükelçisi Lee ve beraberindeki heyet, Vali Vekili Karahaliloğlu ile karşılıklı bilgi alışverişinde bulundu. Tayvanlı Büyükelçi Ming Liang Lee'ye, Aksaray'a yatırım için gelecek firmalara her türlü desteğin sağlanacağını söyleyen Vali Vekili Karahaliloğlu, Tayvan'dan yatırımcı beklediklerini ifade etti.

Aksaray Organize Sanayi Bölgesi'nde elektrik ve elektronik sanayi üzerine fabrika kurmak için arazi incelemesi yapan Taiwan heyetinin ilk etapta 100 milyon dolarlık bir yatırımı düşündükleri belirtildi. Bu arada, Aksaraylı işadamlarının da Lee Company firmasının davetlisi olarak Aralık ayında Taiwan'a iş görüşmesine davet edildiği bildirildi.

Düzce'ye 10 milyon Euro'luk yatırım

Almanya'nın taşınabilir yapılar konusunda faaliyet gösteren firmalarından Röder, Düzce'de 10 milyon Euro'luk yatırımla fabrika kurdu. 

Röder CEO'su Rüdiger Blassius, Türkiye'yi hem ticari hem de üretim üssü olarak gördüklerini ifade etti. Blassius, dünyadaki en büyük Röder tesisini Düzce'de kurduklarını ve buradaki üretimin yaklaşık yüzde 90'ını ihraç edeceklerini söyledi.

Bosch krize rağmen 'yatırım enjekte' ediyor

Bosch 2009 yılında yatırımlara devam edeceğini açıkladı. Şirket yaklaşık 30 milyon Euro'luk bir yatırımla benzinli püskürtme sistemleri tesisi açacak. Bosch Sanayi ve Ticaret AŞ Genel Müdürü Hermann Butz, "Bizim benzin yatırımlarımız planladığımız gibi devam ediyor. Zaten başlamıştık, şimdi onu hemen değiştirmenin bir anlamı yok. Dolayısıyla biz sözlerimizi tutuyoruz" dedi. Hem dizel hem de benzin üretimi yaptıklarını söyleyen Butz, "Benzin üretimi aynı zamanda uzun vadeli bakarsak, yeni gelen teknolojiler için de önemli bir adım. Dolayısıyla Bosch Bursa'nın geleceği için gayet iyi hazırlanıyoruz.'' dedi. Butz, dizel enjeksiyon sistemleri konusunda çeşitli ürünleri ürettiklerini belirterek, "5 bini aşkın çalışanımız ile 2008 yılında 50 milyonuncu dizel enjektör üretimini gerçekleştirdik" dedi.

Krize rağmen yatırım

Tüm dünya "krizin" ayak sesleri ile yankılanırken, Baydemir Grup, brillife tarafından Samsun'a yapılan 2 milyon YTL'lik yatırımın açılışı, kurban kesilerek, horonlarla kutlanarak yapıldı. Yatırım, Samsun adına umut verdi.

Global kriz tüm dünyayı etkiliyor. Çok uluslu büyük şirketler iflas bayrağını çekiyor, kriz adım adım tüm ülkeleri vuruyor. Para değer kaybediyor. Dünyayı etkisi altına alan krizin etkileri ise, henüz ciddi anlamda Türkiye'yi sarsmazken, gerek yerli gerekse de yabancı yatırımcı tercihini yine Türkiye'den yana yapıyor.

Havan'da krize rağmen yatırım
İZMİR'de 1982 yılından bu yana faaliyet gösteren Havan Menswear, teksil sektöründe yaşanan krize rağmen yatırımlarına devam ediyor. Ekolteks Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Havan, "Acımazız kriz ortamlarını iyi değerlendirdiğimizi düşünüyoruz" dedi. 2009 kış sezonunu açtıklarını belirten Şadan Havan, desen ve renk zengini, 'Havan' yazılı, swarovski taşlı mendillerin, gündelik yaşamda rahatlıkla giyilen bir spor ceketi, sade bir dokunuşla çok şık bir gece kıyafetine dönüştürebilen yenilik olduğunu ifade etti. Karabağlar semtinde, günlük 800 parça üretim kapasitesiyle her geçen gün pazarda daha geniş bir alana yayılan Havan, artan showroom sayısı ve toptan satış ağıyla her geçen gün büyüyor.

Hes Kablo'dan krize rağmen yatırım

HES Kablo, 10 milyon dolarlık harcamayla 220 kv'lık yüksek gerilim enerji kablosu ünitesi kuruyor.
Kayseri'nin Hacılar ilçesinde kurulu Hacılar Elektrik Sanaayi ve Ticaret A.Ş (HES Kablo), yaşanan ekonomik krize rağmen 10 milyon dolarlık harcamayla, yüksek gerilim enerji kablosu ünitesini genişletiyor.

Sabancı krize inat enerjiye yatırım yaptı

SABANCI Holding, krize rağmen enerji alanına 1 milyar 100 milyon dolarlık yatırım yapıyor. Sabancı Holding ve Avusturyalı ortağı Verbund, dün aynı anda Bandırma Kombine Çevrim Santrali, Adana Kavşak Bendi Hidroelektrik Santrali ile Kahramanmaraş Hacınınoğlu Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali'nin temelini atttı. Törende konuşan Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, küresel krize rağmen atılan bu temellerin, Türkiye'nin geleceğine olan güvenlerinin göstergesi olduğunu söyledi. Tören katılan Enerji Bakanı Hilmi Güler'e de seslenen Sabancı, “Bizi desteklemeniz, lazım. Piyasanın serbestleşmesi gerekiyor. Bize cesaret veren bu. Buna inanarak yola çıkıyoruz” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*