Devlet babama para teklif etti

  • Giriş : 10.11.2006 / 00:00:00

Abdullah Çatlı'nın kızı Gökçen Çatlı, 'Çelik Çekirdek' adlı kitabında, devletin, 1982 yılında örtülü ödenekten babası Çatlı'ya operasyonları finanse etmesi için 15 milyon dolar teklif ettiğini ileri sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Söz konusu teklif edilen paranın operasyonel faaliyetlerde kullanılmasını isteyen devletin babası tarafından reddedildiğini iddia eden Gökçen Çatlı, yeni kitabında babasının kurduğu sözde bağımsız 'Çelik Çekirdek' örgütünün de halen var olduğunu öne sürüyor.

'Derin devlet' tartışmalarında ilk isimlerden olan ve 1996 yılında aralarında Doğru Yol Partisi (DYP) eski milletvekili Sedat Bucak, İstanbul eski Emniyet Müdür Yardımcısı Hüseyin Kocadağ ve Gonca Us'un bulunduğu Susurluk'ta yaşanan kazada ölen ülkücü Abdullah Çatlı'nın kızı Gökçen Çatlı, Türkiye'de yankı uyandıran "Babam Çatlı" kitabının ardından yeni kitabı "Çelik Çekirdek"i yayınlamaya hazırlanıyor.

Yeni kitabına ilişkin haftalık Tempo Dergisi'ne yaptığı açıklamalarda Çatlı, 'Çelik Çekirdek' adını, babası ve 6 arkadaşı tarafından 1978'in Şubat ayında Ankara'da MHP Genel Merkezi yakınlarındaki bir öğrenci evinde bağımsız olarak kurulan örgütten aldığını açıklıyor.

Çatlı, söz konusu örgütün ilk eylemini 1981 yılının sonunda ASALA'nın Batı Avrupa'daki önde gelen isimlerinden Ara Toranyan'a yönelik olarak gerçekleştirdiğini ve bu örgütün 1990'dan sonra ise PKK'ya karşı bir yapılanma içine girdiğini kaydediyor.

ÖRGÜT, FAALİYETLERE DEVAM KARARI ALDI

Söz konusu örgütün babası tarafından bağımsız olarak kurulduğunu ileri süren Çatlı, devletin, 1982 yılında örtülü ödenekten babasına operasyonları finanse etmesi için 15 milyon dolar teklif ettiğini, fakat babasının bu parayı kabul etmediğini iddia ediyor.

Örgütün, 1978'de kurulduğunda Türkiye'deki sağ-sol çatışmasını bitirmek istediğini ve temelde karşı çıktıkları ülkenin ABD olduğunu belirtiyor. Babasının ölümünden bir yıl sonra örgütün 6 üyesinin tekrardan bir araya geldiğini kaydeden Çatlı, bu bilinmeyen kişilerin söz konusu toplantıdan sonra faaliyetlerine devam kararı aldıklarını belirtiyor.

Gökçen Çatlı'nın açıklamalarından Tempo Dergisi tarafından 'Çelik Çekirdek' örgütünün kimliğine ilişkin çıkarılan bilgiler ise şu şekilde:

Örgütün Adı: Çelik Çekirdek

Kurucusu: Abdullah Çatlı

Kuruluş Tarihi: Şubat 1978 -Kuruluş yeri: Ankara-MHP Genel Merkezi yakınlarındaki bir öğrenci evi

Üye Sayısı: 7

Üye Profili: 1. Abdullah Çatlı, 2. Tanınmış bir şeyhin torunu, 3. Hukukçu ve siyasetçi bir ailenin oğlu, 4. Türk istihbaratının önde gelen isimlerinden birisinin yakın arkadaşı, 5, 6 ve 7. Ailelerinin özel bir niteli yok ancak son derece varlıklılar

Üyelerin Eğitim Durumları: Örgüt kurulduğunda tamamı üniversite öğrencisi

Örgüt Doktrini: Yapay olduğuna inandıkları sağ-sol savaşını durdurmak. Türkiye'yi modern bir sömürge haline getirmek isteyen başta ABD olmak üzere ülkelerin tehditlerini bertaraf etmek.

Silahlı Mücadele Eğilimi: İlk başlarda siyasi bir amaç gütse de 1980 sonrası şartlar gereği silahlı mücadeleye girişti.

Silahlı Mücadelede Amaç: ASALA terör örgütünü çökertmek. Daha sonraki yıllarda bu hedef PKK oldu.

İlk Eylem: 1981 yılında ASALA'nın lider kadrosundan Ara Toranyan'a molotoflu saldırı

Toplam Eylem Sayısı: 30

Bugünkü Durumu: Üye sayısı net bilinmese de, örgüt varlığını sürdürüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious