Devlet Bahçeli, hükümete yüklendi

  • Giriş : 14.02.2006 / 00:00:00

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Danıştay'ın başörtüsü kararı sonrasında hükümetin verdiği tepkiyi yetersiz buldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Anayasayı bile değiştirebilecek bir çoğunluğa sahip AK Parti'nin Genel Başkanı Olan Başbakan Erdoğan'ın ağlanıp sızlanmaya hakkı olmadığını ifade eden Bahçeli, "AK Parti'den beklenen Türk milleti ile alay etmeyi bırakarak gerekli yasal düzenlemeyi yapmasıdır" diye konuştu
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin genel merkezinde bir basın toplantısı düzenleyerek güncel gelişmeleri değerlendirdi. Önümüzdeki dönemde iç ve dış sorunların daha da ağırlaşmasını beklediklerini söyleyen Bahçeli, erken seçimin bütün şartlarının oluştuğunu savundu. Yıkıcı ve bölücü propaganda yapan çevrelerin siyasi parti hüviyeti kazandığını ve devlete meydan okur hale geldiğini kaydeden Bahçeli, hükümeti tepkisiz kalmakla suçladı. Kuzey Irak'taki Kürt oluşumunun devletleştiğine dikkat çeken MHP Genel Başkanı, Irak Kürt Bölgesi Başkanı Barzani'nin Türkiye'de faaliyetleri bulunduğunu öne sürdü. Son dönemde artan milli duyguların "yükselen milliyetçilik tehlikesi" olarak lanse edildiğinden yakınan Bahçeli, milliyetçi hareketin içi boşaltılmış çağ dışı bir fikir sistemi olarak gösterilmeye çalışıldığını kaydetti.

Hz. Muhammed'in karikatürlerinin yayımlanmasının çok ciddi bir krize yol açtığını kaydeden MHP lideri, "İnsani değerleri yücelten ve samavi dinlere saygı esasına dayanan İslam dininin Peygamberine yapılan bu saldırı Türk halkını derinden yaraladı" dedi. Bu karikatürlerin kabul edilemez ve affedilemez olduğunu vurgulayan Bahçeli, olayı nefretle kınadıklarını bildirdi. Avrupa'nın Türkiye'ye karşı samimiyetten uzak tutumunun temelinde din ve kültür farklılığının yattığı düşüncesinin, son gelişmeler ışığında yeni bir anlam kazandığını savunan Bahçeli, bu krizin türkiye-AB ilişkilerinin geleceğini gösterdiğini kaydeti. Başbakan Erdoğan'ın "AB, Türk halkının yaşam standartlarını madden ve manen yükseltecek bir projedir. Bunun halka bu şekilde anlatılması lazım" sözlerini hatırlatan Bahçeli, "Hz. Peygambere hakaret etmeyi düşünce özgürlüğü olarak gören bu zihniyetin Türk halkının yaşam standartını manen nasıl yükselteceğini Başbakan Erdoğan halka açıklasın" dedi.

Danıştay'ın başörtüsü yasağına ilişkin son kararını değerlendiren Bahçeli, karara hükümet kanadının gösterdiği tepkiyi zayıf bularak 'acziyetlerinin göstergesi' dedi. Başbakan Erdoğan'ın sürekli ağlanıp sızlandığını ifade eden Devlet Bahçeli, "Başbakan'ın ağlanıp sizlanmaya hakkı yoktur. Anayasayı değiştirebilecek çoğunluğa sahip AK Parti'den beklenen Türk milleti ile alay etmeyi bırakarak gerekli yasal düzenlemeyi yapmasıdır" diye konuştu. Bahçeli başörtüsü sorununun, toplumu kucaklayacak bir sağduyu ve hoşgörü ortamı yaratılması yoluyla Türkiye'nin gündeminden çıkartılması gerektiğini belirtti. Devlet Bahçeli, Danıştay'ın son kararının, toplumsal hassasiyetleri daha da derinleştireceğine dikkat çekti.

Başbakan Erdoğan'ın ciddi bir uslup sorunu yaşadığını ifade eden Bahçeli, halkı azarlamasına alışılan Başbakan Erdoğan'ın Mersin'de bir çiftçiye sarfettiği sözlerin Erdoğan'ın kontrolü kaybettiğini gösterdiğini belirtti.

MHP Genel Başkanı Bahçeli bir gazetecinin sorusu üzerine ise; Isparta belediye Başkanı Hasan Balaman'ın gazetecileri dövmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious