Devlet Bahçeli 301'in iptali için CHP'den destek istedi

Devlet Bahçeli 301'in iptali için CHP'den destek istedi.8984
  • Giriş : 09.05.2008 / 17:46:00

Bahçeli, A. Mahkemesi'ne başvurmak için MHP'nin yeterli milletvekili olmadığını belirterek, CHP'ye mesaj gönderdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bahçeli, MHP Kadın Kolları Genel Başkanlığı tarafından parti genel merkezinde düzenlenen kermesin açılışını yaptı.

Bir gazetecinin, MHP'nin, "AK Parti'nin yasalaştırdığı bazı düzenlemelere destek vererek AK Parti'yi kapatma davasıyla ilgili olarak tuzağa düşürdüğü" yönünde bazı iddialar bulunduğunu belirtmesi üzerine Bahçeli, "Demokratik bir yarışı kendisine ilke edinmiş olan bir siyasi hareketin siyasi rakipleri üzerinde tuzak kurmak gibi bir düşüncesi olamaz. Milliyetçi Hareket Partisi'ne de tuzak kurmak gibi bir anlayış yakışmaz" yanıtını verdi.

"AKP içerisinde size yönelik böyle yorumlar yapılmasını nasıl karşılıyorsunuz?" sorusuna karşılık olarak Bahçeli, bu durumu "yakışıksız" bulduğunu söyledi.

"TCK'nın 301'inci maddesinde değişiklik yapan yasanın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanmasının ardından Anayasa Mahkemesi'ne gideceğiniz biliniyor. Bu konuda CHP ile işbirliği yapacak mısınız?" sorusuna Bahçeli, "MHP'nin 70 milletvekili var. Anayasa Mahkemesi'ne müracaat için yeterli bir sayı olarak görülmemektedir. CHP veya diğer partilerin milletvekilleri katkı sağlarlarsa Türkiye tarihi bir yanlıştan kurtulmuş olur" cevabını verdi.

Bahçeli, "Grup Başkanvekillerimizin temasları olmuştur. Fakat yeterli bir cevap alınamadığı anlaşılıyor" diye konuştu.

Görüşmelerin devam edip etmeyeceği sorusu üzerine ise Bahçeli, "Bu konuda ısrarlıyız. 70'in üzerine gelecek her milletvekili sayısıyla, yeterlilik bulunduğu gün müracaatımızı yaparız" dedi.

Bahçeli, AB yetkililerinin AK Parti hakkındaki kapatma davasıyla ilgili söylemlerinin hatırlatılması ve görüşünün sorulması üzerine ise "Çok defa söyledik" karşılığını verdi.

MSP'ye Ecevit'in verdiği destek gibi AK Parti'ye destek verip herhangi bir düzenleme için harekete geçip geçmeyecekleri yönündeki soruyu ise Bahçeli, "MHP, siyasi partilerin kapatılmasını şiddet ve terör odaklı olmadığı takdirde doğru bulmamaktadır. Ancak, bireysel sorumluluk yaklaşımıyla bir partinin kapatılmasına sebep olan kişiler üzerinde yargı faaliyetinin sürdürülmesinde yarar görmekteyiz" diye yanıtladı.

Bir gazetecinin TESEV Başkanı Can Paker'in evinde düzenlenen yemekle ilgili sorusu üzerine Bahçeli, "Bizi bu tür yemekler hiç ilgilendirmiyor" dedi.

Bahçeli, "Ülkü Ocakları'nın kapatılmakta olduğu" yönünde duyumlar bulunduğunu ifade ederek bunun doğru olmadığını soran bir gazeteciye, "Ülkü Ocakları'nın kapatılması diye bir şey yok. Yalnız mahalle ve semtlerde gelişi güzel kurulmuş olan Ülkü Ocakları temsilciliklerini kapatma kararı aldık" yanıtını verdi.

Bu kararın ocaklar üzerinde kontrolün sağlanması amacıyla mı alındığına ilişkin soruyu ise Bahçeli, "Tabii her türlü provokasyona karşı gerekli tedbir olsun diye düşünülmüştür" diye yanıtladı.

Bir gazetecinin, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın AK Parti'nin kapatılmasıyla ilgili davada Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ceza alması durumunda Cumhurbaşkanlığının düşeceği yönünde açıklamaları bulunduğunu hatırlatması üzerine Bahçeli, yargı sürecinin başladığını ve devam ettiğini ifade etti.

Bahçeli, kimsenin veya herhangi bir kuruluşun bu süreçte aşırı derecede yorum yapması ve değerlendirmede bulunmasının doğru olmadığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious