Devlet Bahçeli: "Cumhurbaşkanı devreye girsin"

Devlet Bahçeli:
  • Giriş : 03.07.2008 / 14:57:00

Bahçeli, son dönemdeki olaylarla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Gül'ün devreye girmesini istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bahçeli, TSK'nın haklarının ve itibarının psikolojik karalama kampanyaları karşısında korumasız bırakıldığını ve bunun bir yönetim zafiyeti olduğunu belirtti, "Bu konuda görev öncelikle Cumhurbaşkanlığı makamına, ülkeyi yöneten siyasi iradeye ve sonra siyaset kurumuna düşmektedir" dedi.

Bahçeli, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin ağır siyasal, ekonomik ve sosyal sorunlarla boğuştuğuna dikkati çekerek, "özellikle son aylar içinde yaşanan vahim gelişmelerin neden olduğu güvensizlik ve gerginlik ortamının, toplumda endişe ve kuşkuların giderek artmasına yol açtığını" ifade etti.

"Ergenekon" soruşturması kapsamında yapılan son gözaltına alma uygulamalarının kamuoyunda geniş ve haklı yankı bulduğunu ifade eden Bahçeli, MHP'nin, hukukun üstünlüğüne inanan, demokrasi ve insan hakları gibi vazgeçilmez ilkeleri savunan bir siyaset çizgisinin temsilcisi olarak adaletin ve meşruiyetin herkese lazım olduğuna yürekten inandığını belirtti.

Bahçeli, "Türkiye'nin yaşadığı bunalımın derinleştiği bir ortamda, gerekçesi ne olursa olsun demokrasimize, huzur ve güvenliğimize tehdit olan bütün yasadışı oluşumların tespiti ve ortaya çıkartılması; mahkemelerde yargılanması ve davaların da makul bir süre içinde sonuçlandırılması, toplumumuzu rahatlatacak adımların başında gelmektedir. Ancak huzur ve esenliğimize musallat olan bu yapıların ortaya çıkarılması adına yürütülen soruşturmalar esnasında, hakkında suç isnat edilmeden, henüz bir iddianame hazırlanmadan görevi, mevki ve adresi belli olan şahısların adalete intikal şekilleri ve yöntemleri ile bunların medyada yer alma ve yorumlanma biçimleri tartışmaya açıktır" dedi.

MHP lideri, "Demokratik sistemin bir unsuru olarak önemli bir kamu hizmeti veren basın ve yayın kuruluşlarımızın sayfa ve ekranlarında yer alan haber ve yorumların maksadını aşarak objektif olmaktan uzaklaştığı, şahıs vekurumları zan altında bırakacak, cepheleşmeleri körükleyecek, hukuki süreçleri etkileyecek, toplumu gerçeklerden ve sağduyudan uzaklaştıracakbir anlayışın hakim olduğu görülmektedir" ifadesini de kullandı.

"Mahkemelere, emniyet makamlarına, istihbarat birimlerine veyahaberleşme kurumlarına ait olup mahremiyet taşıması gereken konu, belgeve evraka, devlet ciddiyeti ile bağdaşmayan zafiyetler sonucu karanlık odaklar tarafından nüfuz edildiğini" savunan Bahçeli, "Basın hürriyetiadı altında bu sızma haberleri yayınlamaya meyyal olan medya kuruluşlarına taşındığı ortadadır" diye konuştu.

"TSK'ya yönelik karalama kampanyası"

Bahçeli, "Özellikle son zamanlarda, içte ve dışta yürütülen sistematik bir karalama kampanyasının, vazgeçilmez anayasal kurum olan TSK'yayöneldiğine dair kanaatlerimizin arttığı bir dönemde, bazı emekli mensupları hakkında başlatılan hukuk sürecini kullanarak bu kurumumuzuzan altında bırakacak yorumlardan kaçınılması ahlak ve sorumluluk gereği olmalıdır" görüşünü ifade etti.

MHP lideri Bahçeli, "Terör örgütü ile kahramanca mücadeleyle geçen yılların ardından binlerce şehit ve gazi vermiş ve halen en zor şartlar altındabölücülükle mücadelesini sürdüren bu kurumun haklarının ve itibarının psikolojik karalama kampanyaları karşısında korumasız bırakılması düşünülemeyecek bir yönetim zafiyetidir. Bu konuda görev öncelikle Cumhurbaşkanlığı makamına, ülkeyi yöneten siyasi iradeye ve sonra siyaset kurumuna düşmektedir. Hakkında yapılan açıklamalar, haberler ve ithamlar karşısında, yalnızbırakılmaması gereken Türk Silahlı Kuvvetlerinin kendisini savunmaya mecbur kalacağı bir sürecin bu köklü kurumumuzu yıpratabileceği, çok kritik bir dönemde yürütmekte olduğu vatan hizmetini ve terörle mücadeleazmini etkileyebileceği anlaşılmaktadır" dedi.

Özkök de Cumhurbaşkanı'nı işaret etti

Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök de, Fikret Bila'ya yaptığı açıklamada, ''Resmi bir aktörün, geç olmadan, ortaya çıkıp ortalığa çekidüzen vermesi lazım'' demişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious