Devlet Bahçeli dedesinin mezarına sahip çıkmıyor!

Devlet Bahçeli dedesinin mezarına sahip çıkmıyor!.8490
  • Giriş : 22.11.2007 / 22:35:00

Devlet Bahçeli’nin dedesi Mehmet Bey’in türbesinde akşamcılar alkol alıp mangal yakıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tarihçi Cezmi Yurtsever, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin dedesi Mehmet Bey’in Osmaniye’nin Bahçe İlçesi’ndeki türbesinde akşamcıların alkol alıp mangal yaktığını belirterek, “Sayın Bahçeli, dedesinin türbesine sahip çıkmalı" dedi.

Bahçe İlçesi Asri Mezarlığı’nda MHP Lideri’nin 1857’de idam edilen Fettahlı aşiretinden dedesi Mehmet Bey’in türbesinde gazetecilere konuşan Cezmi Yurtsever, Bahçeli’nin dedesinin türbesinde mezarın tahrip edildiğini, taşının kırıldığını, yazılarının silindiğini söyledi. Yurtsever, “Sayın Bahçeli gelip dedelerinin mezarının ne halde olduğunu görmeli. ‘Koruma altına alınmıştır’ yazısına rağmen burası ayyaşların, berduşların mekanı haline gelmiş. Burada bira kutuları görüyoruz. Hemen türbenin altında mangal ateşi bile yakılmış. Türbenin yanında yedikleri etlerin kemikleri bile duruyor. Mezar taşı gelişi güzel sıvanmış. Buna yetkililerin bir an önce çözüm bulması gerekiyor' diye konuştu.

“KİTABEDEKİ ŞİİR KAZINMIŞ"

Tahrip edilen mezarlıktaki türbeye Devlet Bahçeli’nin sahip çıkması gerektiğini anlatan Yurtsever, şöyle konuştu:

“Devlet Bahçeli gelsin, dedelerinin mezarına sahip çıksın, içler acısı halini kendi gözleriyle görsün. Valilik ve Kültür Müdürlüğü de türbedeki tahribatı önlemeli. Sonuçta burası bir şehit mezarlığı. Şehit mezarlığı bu şekilde olmamalı. Korumaya alınmalı. Ama bu koruma sözde değil özde olmalı. 1999’dan bu yana Devlet Bahçeli’nin kökenlerini araştırmak üzere Bahçe’ye geliyorum. Araştırmalarımda Bahçeli’nin idam edilen dedesi Mehmet Bey’in mezarında bazı yazılar gördüm. Bu yazılar Mehmet Bey’in ninesi İrep Hatun tarafından Ali oğlu Kamber adındaki kitabe ustasına yazdırılmıştı. Ancak 21 Ekim’de mezarlığa gittiğinde kitabedeki yazıların kazındığı, taşların tahrip edildiğini gördüm. İrep Hatun’un gözyaşları içinde yazdırdığı idam olayı şiirini gizli bir el kazıyarak silmiş. Sanki bu el tarihi delilleri ortadan kaldırmaya çalışıyor. Bahçeli ve mensup olduğu Fettahlı aşiretine bağlı duyarlı insanların, buraya gelerek tarihi türbeye sahip çıkmalarını bekliyorum.'

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious