Devlet Bahçeli grup toplantısında DTP'ye yüklendi

Devlet Bahçeli grup toplantısında DTP'ye yüklendi.8984
  • Giriş : 11.03.2008 / 12:39:00
  • Güncelleme : 11.03.2008 / 12:47:21

MHP Lideri Bahçeli, DTP'nin son dönemde tahriklere hız verdiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Irak'ın kuzeyine yapılan askeri müdahalenin Anayasal meşruiyetinin kaynağı ve temelinin, TBMM'nin verdiği izin ve yetki olduğunu belirterek, ''Bu yetki, Hükümete verilmiştir, terörle mücadelede siyasi sorumluluk hükümete aittir. Bu konuda TBMM'ye hesap verecek olan da hükümettir'' dedi.

Partisinin TBMM grup toplantısında konuşan Bahçeli, Türkiye'nin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bilinçli ve maksatlı olarak başlattığı bir sürecin sancıları ve sarsıntılarının yaşandığı çok tehlikeli bir dönemden geçtiğini öne sürerek, bu sürecin 5 Kasım 2007 tarihinde Beyaz Saray'da yapılan Bush-Erdoğan görüşmesiyle harekete geçirilerek hayatiyet kazandığını kaydetti.

MHP Genel Başkanı Bahçeli, bugün, terör destekli etnik bölücülüğün sosyal ve siyasi bünyeyi bir kanser gibi sardığını, bu tablonun herkesi derin bir endişeye sevk ettiğini savunarak, çok yönlü baskı, dayatma ve saldırılara maruz kalan Türkiye'nin hain bir oyunun hedefi haline getirildiğini söyledi.

-''TBMM'YE KARŞI BAKANLAR KURULU SORUMLU''

Bahçeli, ABD yetkililerinin bu konudaki beyanları karşısında, Başbakan Erdoğan'ın sesini çıkardığını hatırlayanın bulunmadığını ifade ederek, ''Irak'ın kuzeyine askeri müdahalenin Anayasal meşruiyetinin kaynağı ve temeli, TBMM'nin bu konuda 17 Ekim 2007 tarihinde verdiği izin ve yetkidir. Bu yetki, Hükümete verilmiştir. Terörle mücadelede siyasi sorumluluk Hükümete aittir. TBMM'nin muhatabı Hükümettir. Anayasamızın 117. maddesi uyarınca, milli güvenliğin sağlanmasından TBMM'ye karşı Bakanlar Kurulu sorumludur'' diye konuştu.

- ''PKK'NIN UZANTISI DTP...''

Bahçeli, ''PKK patentli ihanet projeleri Meclis zeminine taşınırsa, bütün milletvekilleri, vatan, millet, devlet ve bayrak anlayışlarını gösterecek bir tutum benimseyecek ve Türk milletinin ve tarihin huzuruna çıkacaktır. Ancak, bu konuda bildiğimiz somut bir gerçek bulunmaktadır. Bu da Başbakan Erdoğan'ın zihninin bulanık olduğunu gösteren işaretlerin artması ve bu konuda anlamlı bir suskunluk içine girmiş olmasıdır''dedi.

-''DTP TAHRİKLERE HIZ VERDİ''

MHP Lideri Bahçeli, DTP'nin son dönemde tahriklere hız verdiğini, İrlanda'dan Bask'a, Bulgaristan'dan İtalya'ya, Irak'ın kuzeyinden Kosova'ya kadar çok geniş bir yelpazeye yayılan örneklerden hareketle, Türkiye için bölünme modeli arayışına girdiğini söyledi.

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious