Devlet Bahçeli kürtlere sahip çıktı

  • Giriş : 23.07.2006 / 00:00:00

Devlet Bahçeli; "Kürtçe konuşan kardeşlerimizin başımızın üstünde yeri var" diyerek kürtl vatandaşlara sahip çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Partisinin 9. Olağan Erzurum İl Kongresi'nde konuşan Bahçeli, etnik çatışmaların önüne geçilmesi gerektiğine dikkat çekerek, burada sağcısıyla solcusuyla, dindarıyla dindar olmayanıyla herkese büyük görev düştüğünü söyledi. Bahçeli, "Yıllardır bir arada yaşayarak kaynaşıp bütünleşmişiz. Bölücülüğe fırsat tanıyacak onu cesaretlendirecek tarihi hatalara düşmemeliyiz. Bölücü terörle, Kürtçe konuşan kardeşlerimizi birbirinden ayırmak lazım. Bölücü terörün Kürtçe konuşan kardeşlerimizi temsil etmesi tarihin hiçbir döneminde olmadığı gibi şimdi de olmamıştır. Öyleyse terörün kökü kazınmalıdır. Kazımayanı Milliyeçi Hareket 60. hükümette kazıyacaktır. Kürtçe konuşan kardeşlerimizin başımızın üstünde yeri vardır. Onlar aziz milletimizin güzide evlatlarıdır. Kız alıp, vermişiz. Kaynaşmış bütünleşmişiz. Çocuklarımız torunlarımız olmuştur. Bizi birbirimizden kimse ayırmaya dahi cesaret edemez." şeklinde konuştu.

"Buradan Kürtçe konuşan kardeşlerimize sesleniyorum." diyen Bahçeli, "PKK'nın korkusunu sırtınızdan atın. Siz PKK'yı bir kaşık suda boğacak güçte ve cesarettesiniz. 'PKK yarın bunu yapar' diyerek bölücülüğe teslim olmak tarihi bir hatadır. Bunun arkasında olanlar başka ülkelerdir. Öyleyse bu oyun bozulmalı. Bu oyunu bozabilmek için bir konuda karar vermeliyiz; 'Türkiyeliyiz' gibi etnik unsurları öne çıkarak etnik çatışmaların yolunu açanlara karşı bir cevap vermeliyiz. 'Biz Türkiyeliyiz' değil; 'Biz Türkiyeyiz.' Hakkari'siyle, Şırnak'ıyla, Siirt'iyle Edirnesi'yle. Hep beraber biz 'Türkiyeliyiz' değil; biz hep beraber Türkiyeyiz. Herkes haddini bilmelidir ve oyun içerisine düşülmemelidir. Türkiye'yi kamplara ayıranlara hep beraber cevap vermeliyiz. İnananlar inanmayanlar. dindarlar, dindar olmayanlar, laikler anti laikler... Hep ikiye bölerek bizi küçültmeye çalışanlara karşı cevap vermeliyiz. Bunlara dur demenin zamanının geldiğine inanmalıyız. Onun için bugünkü AKP'den kurtulmak gerekmektedir." diye konuştu.

"ZAPSU, GÜL'ÜN BAKANLIĞI'NA TACİZDE BULUNMUŞTUR"

Başbakan'ın Danışmanı Cüneyt Zapsu'nun Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün makamına tacizde bulunduğunu ileri süren Bahçeli, "Bu hükümet 58., 59. AKP hükümeti midir, yoksa Amerika'nın istediği veya AB'nin istediği vakit 'Zapsu Hükümeti' olarak meydanlarda mı dolaşacaktır?" dedi. "Kimdir bu Zapsu?" sorusunu yönelten Bahçeli, "ABD, Almanya, İngiltere, İsrail, ülkelerinin büyükelçileriyle AKP binasında konuşuyor. Ankara'nın lüks bir lokantasında yemek yiyor. Sonra da partinin bakanı diyor ki 'bizim haberimiz yok'. Başbakan diyor ki 'görüşme benim bilgim dahilinde değil.' Kimdir bu? Partiler üstü AKP üstündeki bir güç müdür? Bunun cevabını Abdullah Gül Bey vermelidir. Çünkü kendisinin bakanlığına tacizde bulunmuştur. Dışişleri Bakanlığı'nın yerine oynamıştır. Ya istifa et ya hesabını sor." diye konuştu.

Türkiye'nin güçlü tarihi şuuru ve birikime sahip bir devlet olduğunu anlatan Bahçeli, şöyle devam etti: "Devlet yönetimi ciddiyet ister. Kayıt dışı ekonomiyle haksız kazanç elde edebilirsiniz. Kayıt dışı siyaset ve dış politikayla hangi kazancın peşinde koşuyorsunuz? Devlet kimin ile görüşüyorsa devletin bilgisi olması lazım. Hükümet devletten ayrı bir konumda değildir. Devletin bir bölümüdür. Bir bölümün bütünden saklayacağı olamaz. Olursa devletin başına devlet gelir, bunun hesabını sorar."

AK Parti'nin 'milli görüş' gömleğini gerçekten çıkardığını aktaran Bahçeli, "AKP milli görüş gömleğini gerçekten çıkardı. Ancak yeni giydiği gömleğin önünde AB arkasında da ABD yazıyor." ifadelerini kullandı.

Partililer tarafından Bahçeli'ye, Erzurum'a has Oltu Taşı Tesbih ile Erzurumspor'un 25 numaralı porması hediye edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious