Devlet Bahçeli tabularını yıktı

Devlet Bahçeli tabularını yıktı.11664
  • Giriş : 03.03.2009 / 10:49:00

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli 7 yıl önce görüştüğü TÜSİAD'ı dün kabul etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

DSP-MHP-ANAP koalisyon hükümeti döneminde TÜSİAD ile Başbakan Yardımcısı olarak görüşen Bahçeli, tarihinde ilk kez partisini ziyaret eden TÜSİAD heyeti ile sıcak bir görüşme gerçekleştirdi. Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, TÜSİAD başkanlığına yeniden seçilmesi dolayısıyla beraberindeki heyetle, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi parti merkezinde ziyaret ederek, yaklaşık bir saat görüştü.

Arzuhan Yalçındağ, IMF'den gelecek paranın Türkiye için "zorunlu" olduğunu söyledi. Bahçeli, Türkiye ekonomisinin çok ağır bir kriz yaşadığını, hükümetin bu ağır krizin bilincinde olmadığını, kayda değer de bir önlem alınmadığını ifade etti.

BAHÇELİ: IMF, KRİZİN ATLATILMASINDA YARARLI OLABİLİR

Bahçeli, "2001 krizinde bizim de içinde bulunduğumuz 57. Hükümet şu ana kadar da uygulanan ekonomik programı IMF ile birlikte oluşturdu. Bu program, Türkiye'nin o krizden bir an önce çıkmasında, içerde ve özellikle de uluslararası finans kuruluşları nezdinde güvenin oluşmasında yararına oldu. AKP hükümeti de bu son krize kadar bundan faydalandı. Şimdi de IMF ile anlaşma yapılması krizin atlatılmasında yararlı olabilir. Bu, uluslararası güvenin oluşmasına da katkı sağlayabilir" dedi. Soruları yanıtlayan Arzuhan Doğan Yalçındağ ise şöyle konuştu: "Erdoğan ile iki hafta önceki görüşmede IMF ile sorun olan konuların 'vergi denetiminin bağımsızlaştırılması' ve 'vergi ile kazancın çapraz eşleştirilmesi' konuları olduğunu öğrendik. Bu iki konu ekonomik konjonktürü, işsizliği, daralmayı çok da etkileyen konular olmadığından kabul edilebilir, müzakere edilebilir diye düşündük."

Ziyaretin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yalçındağ, ''IMF ile anlaşmanın uzamasının seçim kaygısından'' olup olmadığı yönündeki soru üzerine, o yönde bir siyasi analiz yapamayacağını ifade ederek, ''Neden etkilesin. Bana göre asıl işsizliktir seçim sonucunu etkileyecek'' şeklinde konuştu.

-MHP'YE ZİYARET-

Yalçındağ, bir gazetecinin ''MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin TÜSİAD ile uzun yıllardır görüşmediğini'' anımsatarak, görüşmenin nasıl geçtiğini ve istedikleri desteği alıp alamadıklarını sorması üzerine de kendilerinden önceki yönetimle MHP'nin ''sık sık'' temasları olduğunu söyledi.

Yeni yönetim kuruluyla MHP'yi ziyaret etmek istediklerini ifade eden Yalçındağ, bir çok konuda konuştuklarını, bu konular arasında ekonomi ile Avrupa Birliği konularının da bulunduğunu belirtti. Yalçındağ, ''Fikir alışverişinde bulunduk. Onlar kendi görüşlerini anlattı, biz kendi görüşlerimizi anlattık'' dedi.

CHP ZİYARETİ 4 MART'TA

MHP heyeti ile ekonomik konular, dünya ve Türk ekonomisinin gidişatı ile AB ile ilgili fikir alışverişinde bulunduklarını kaydeden Yalçındağ, TÜSİAD'ın 4 Mart'ta CHP'yi ziyaret edeceğini vurguladı. TÜSİAD'ın her zaman bütün siyasi partilere eşit mesafede olduğuna, muhalefetin de çok partili sistemin, çoğulcu demokrasinin kaçınılmaz bir unsuru olduğuna dikkati çeken Yalçındağ, 4 Mart Çarşamba günü de CHP'yi ziyaret edeceklerini bildirdi.

-''HÜKÜMETİN BİZİMLE GÖRÜŞMEYE FIRSAT BULACAĞINI ZANNETMİYORUM''-

Yalçındağ, yerel seçimler ve ekonomiye ilişkin soru üzerine de ''Ekonomik krizin olduğu, işsizliğin bu kadar alıp yürüdüğü, iş dünyasının sıkıntıda olduğu bir durumda yerel seçimin bu kadar ön planda olmasını zaten anlamakta güçlük çekiyorduk'' diye konuştu.

TÜSİAD Başkanı Yalçındağ, hükümetle de görüşüp görüşmeyeceklerini sorulması üzerine de, uzun bir süredir hükümet ve ekonomi yönetimiyle çok sıkı ilişkileri olduğunu, toplantılar yaptıklarını anımsattı. Yalçındağ, ''Bütün konuları gündeme getirdik. Tespitlerde hemfikirdik. Şimdi artık onlar da seçimlere odaklandı. Onun için bu dönemde onların da bizimle görüşmeye fırsat bulacağını pek zannetmiyorum'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*