Devlet Bahçeli'den AKP'ye karşı 'Büyükçatı' projesi

Devlet Bahçeli'den AKP'ye karşı 'Büyükçatı' projesi.9234
  • Giriş : 17.01.2008 / 08:44:00

Yerel seçimlerde AKP'ye karşı; MHP, CHP, DSP, DP ve ANAVATAN ittifak yapacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AKP'nin yerel seçimde 'hükümet avantajını kullanmasını' önlemek isteyen MHP, 'Büyükçatı' adını verdiği sürpriz bir proje hazırladı. Proje; CHP, DSP, DP ve ANAVATAN ile yerel ittifaklar öngörüyor.

Gelecek yıl yapılacak yerel seçimlere hazırlık sürecinde ilk bombayı MHP patlattı. Parti yönetimi, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin Kurban Bayramı'nın 3. gününde İstanbul'daki bayramlaşmada ipuçlarını verdiği projeyi ete kemiğe büründürdü. "Büyükçatı" adı verilen proje, AKP'nin "hükümet olmanın avantajını" değerlendirerek yerel seçimde öne geçmesini engellemeyi amaçlıyor.

Karşılığında meclis üyeliği...

CHP, DSP, DP ve ANAVATAN ile altına girilmesi hedeflenen "Büyükçatı" projesine göre, büyükşehirlerden beldelere kadar her seçim bölgesi mercek altına alınacak ve "nerede hangi partinin güçlü olduğu" saptanacak. MHP'nin güçlü olduğu yerlerde diğer partilerden başkanlık için destek istenecek, karşılığında belediye meclis üyelikleri partilere dağıtılacak.

'DTP'ye kapılar kapalı...'

Eğer başka bir parti adayının kazanma şansı daha yüksek ise MHP o adaya destek verecek, karşılığında belediye meclisinde sandalye alacak. Üst düzey bir yetkili, "AKP ve DTP dışındaki tüm partilere kapımızı açıyoruz" diye konuştu.

ANAVATAN sıcak, DP soğuk

MHP'nin bu sürpriz çıkışı ilgiyle karşılandı. CHP yetkilileri "Henüz böyle bir işbirliğini konuşmak için çok çok erken" yorumunu yaparken, ANAVATAN'dan ise olumlu sinyaller geldi. ANAVATAN Genel Başkan Yardımcısı Murat Akdeniz, "Esas itibarıyla merkezde güçlü bir alternatif oluşturma hedefimiz var. Genel Başkan Erkan Mumcu, tam yetkiyle bu görüşmeleri gerçekleştirecek" diyerek kapı araladı. DP lideri Süleyman Soylu ise "İlk sınavımız yerel seçimler olacak. DP olarak kendi ismimizle seçime gitmeyi planlıyoruz" ifadesini kullanarak öneriye soğuk yaklaştı.

'Osmanlı tokadı atalım'

Bahçeli, Kurban Bayramı'nın 3. günü İstanbul'daki bayramlaşmada, önerinin ipuçlarını şöyle vermişti: AKP'ye bir Osmanlı tokadı atmaya var mısınız? Öyleyse buradan talimat veriyorum, AKP'nin dışında herkesi büyük otağın çatısı altına davet edin. Herkesi kucaklayın.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious