Devlet Bahçeli'den Erdoğan'a övgü

Devlet Bahçeli'den Erdoğan'a övgü.41090
  • Giriş : 01.02.2009 / 10:24:00
  • Güncelleme : 01.02.2009 / 11:45:40

MHP lideri Devlet Bahçeli, Başbakan Erdoğan'ı Davosta'ki tavrından dolayı destekledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

MHP lideri, Başbakan Erdoğan'ın Davos'ta İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'e tepki göstererek toplantıyı terk etmesini, 'Yöntemleri tartışılsa da, tepki haklı, meşru ve yerinde' diyerek değerlendirdi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Davos'ta İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'e ağır eleştiriler yönelterek toplantıyı terk etmesine, “Yöntemleri tartışılsa bile haklı, meşru ve yerindedir” diyerek destek verdi. Bahçeli, Erdoğan'dan, terörle mücadele, AB ve Ermenistan ile ilişkiler konusunda da dik duruş sergilemesini beklediklerini kaydetti. Bahçeli, Türkiye'nin onurunu ve itibarını koruma konusunda Erdoğan'ın önündeki gerçek haysiyet sınavının bundan sonra olacağını kaydetti.

'Küstahlık örneği'
Bahçeli, dün yaptığı yazılı açıklamada, Davos'taki toplantıda oturum yöneticisi ile Peres'in Başbakan'a yönelik üslup ve yaklaşımının “küstahlık örneği” olduğunu kaydetti. Bahçeli, tartışma sırasında aşağılayıcı ve nezaketsiz tavırlara maruz kalan Erdoğan'ın tepkisi için, “Yöntemleri tartışılsa bile haklı, meşru ve yerindedir” dedi.

Bahçeli, Erdoğan'ın tartışma sonrasındaki basın toplantısında, kızgınlığının panel yöneticisine yönelik olduğunu, İsrail Cumhurbaşkanı, İsrail halkı ve Musevilere karşı bir tepki ve tavır sergilemediğini açıklamasının, gösterilen tepkiyi zayıflattığını ve kafaları karıştırdığını belirtti.

'Anlık olarak kalmamalı'
Bahçeli, Erdoğan'ın İsrail politikalarına ve Peres'e yönelik doğrudan itham ve eleştirilerinin bundan sonra Türkiye-İsrail arasında yeni bir ilişkiler sürecinin başlatılmasını gerektirecek kadar önemli ve ciddi sonuçlar doğuracağını belirtti.

Bahçeli, “Erdoğan'ın Türkiye'nin onurunu korumak için gösterdiğini belirttiği tavır ve tepkinin, toplantıyı terk etmekle sınırlı, anlık ve geçici bir hareket olarak kalması düşünülmemelidir.Teslimiyetçi siyasi geçmişinde rastlanmayan bir hassasiyetle, mazlum Filistinlilerin haklarının savunulmasında gösterdiği tutumun, dik durmaya devam edeceğine dair sözlerinin ve akabinde Atatürk'ün mücadelesine atıfta bulunmasının, Başbakan'ın şahsında olumlu bir değişim ve dönüşüm sürecini yaşadığına dair iyimser bir işaret olması temennimizdir” dedi.

Bahçeli, gösterilen kararlılık ve sonrasındaki gelişmelerin Türk milletine ümit verdiğini vurgulayarak, dış politikadaki teslimiyetçiliğin son bulacağı konusunda da heyecan uyandırdığını kaydetti. Bahçeli, Başbakan'dan, “Davos'ta başlattığı ve kendisi için bir ilk olan bu duruşunu, kendi eseri olan önümüzdeki ağır sorunlar karşısında da sergilemesini beklediğini” belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*