Devlet Bahçeli'den TÜSİAD'da sert cevap geldi

Devlet Bahçeli'den TÜSİAD'da sert cevap geldi.8490
  • Giriş : 31.01.2008 / 14:12:00
  • Güncelleme : 31.01.2008 / 15:47:23

Bahçeli, yaptığı yazılı açıklamada, TÜSİAD'ın eleştirilerine cevap verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yaptığı yazılı açıklamada, TÜSİAD'ın "başörtüsü sorununun çözümü için başlatılan siyasi süreç hakkındaki değerlendirmelerini içeren dünkü açıklamasına sert yanıt verdi.

TÜSİAD'ın "Türkiye'nin milli çıkarlarını ve milli birliğini ilgilendiren konulardaki duruşunun herkesin malumu olduğu" görüşünü dile getiren Bahçeli, şunları kaydetti:

"AB'nin dayatmalarının haklılığını Türk kamuoyuna anlatmayı kendisine misyon edinen bu kuruluşun, Kıbrıs, Rum Patrikhanesi'nin statüsü, Heybeliada papaz okulu, cemaat vakıfları, Türk milli kimliği, Türkiye'de azınlık hakları, Kürtçe eğitim ve Türklük değerlerine hakaret edilmesinin önünü açacak yasal düzenlemeler konularında nerede durduğu kamuoyu sicilinde kayıtlıdır.

Aynı kuruluşun AKP'nin son 5.5 yıldır izlediği ve bugün Türkiye'yi bir bataklığa sürükleyen ekonomik politikalarının en hararetli destekçisi olduğu; Türkiye'nin bölünme modelleri ve parçalanma reçetelerinin çağdaşlaşma adına misyonerliğini yaptığı; AB hayal yolculuğunda AKP'ye koltuk değneği olmayı içine sindirebildiği ve 22 Temmuz seçimlerinden önce, şimdi şikayet ettiği sözde ekonomik ve siyasi istikrarın sürmesi gerekçesiyle AKP'yi desteklediğini açıkça ilan ederek taraf olduğu da bilinen bir gerçektir.

Bu gerçekler karşısında, bu kuruluşun 'Türkiye'nin Atatürk'ün çağdaş medeniyet seviyesine erişme hedefinin gereği olan, batı normlarını esas alan demokratikleşme sürecinden' dem vurması, sadece tebessümle karşılanabilecektir. Ülkenin ve milletin bekasını şahsi ve kurumsal çıkar hesaplarının üstünde ve önünde tutmak erdemini gösterebilen herkes için Türkiye'nin ortak milli ve manevi değerleri etrafında birleşmek bir vatanseverlik borcudur.

Bu alandaki sicili bilinenlerin, bu değerlerle ilişkisi sadece cüzdanlarıyla sınırlı olanların milliyetçilikten, demokrasi üslubu ve sicilinden bahsetmeleri sapla samanı karıştırmaktan başka bir anlam ifade etmeyecektir. Geçmişlerinin, bugünlerine ve sözlerine kefil olması, kişiler için olduğu gibi kurum ve kuruluşlar için de vazgeçilmeyecek bir ahlaki zorunluluk ve şaşmaz bir ciddiyet ve inandırıcılık terazisidir.Söz konusu kuruluşun milliyetçi harekete ve temsil ettiği fikriyata karşı hasmane tutumunun kökleri çok derinlere giden uzun bir geçmişi bulunmaktadır."

MHP'nin, yatırım, üretim ve istihdama katkısı bulunan sermayeye bugüne kadar saygılı olduğunu ve bunu takdir ettiğini ifade eden Bahçeli;

"Ancak, milliyetçi harekete ve milli değerlere düşmanlığı neredeyse varlık sebebi ve rüşt ispatı vasıtası haline getirenler hakkındaki kanaatimiz hiç değişmemiştir.Bu kuruluşun son açıklamasında 'TÜSİAD'ın bugüne kadar ülke çıkarlarını öne çıkaran, laiklik ve demokrasiyi ayrılmaz bir bütün olarak gören, Türkiye'yi çağdaşlaşma yolundan ayırmaya çalışanlara karşı duran tutumunu açık sözlülükle ve kararlılıkla sürdürdüğü' ifade edilmiş ve bundan böyle de bu yönde görüş açıklamaya devam edileceği belirtilmiştir.

MHP, bu sözler karşısında, TÜSİAD'ın dünü ve bugününün her yönüyle gözler önüne serilmesinin ve gelecekteki tutumunun da yakından izlenmesinin önemli ve gerekli olduğunu düşünmektedir. TÜSİAD gerçeği kamuoyumuz tarafından ancak bu şekilde daha iyi anlaşılacaktır. Bu konuda başlatılan geçmişe ve bugüne ayna tutma ve geleceği izleme çalışmamızın sonuçları aziz milletimizle paylaşılacaktır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious