Devlet Bahçeli'nin bayram mesajı

Devlet Bahçeli'nin bayram mesajı.9176
  • Giriş : 07.12.2008 / 12:23:00

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiye'nin var olmasının maddi gerekleri olduğu kadar, manevi taraflarının da olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bahçeli, Kurban Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesajında, sosyal yönü çok güçlü olan kurban ibadetinin, asırlardan beri yoksulları kollayan ve gözeten, paylaşımda dengeyi sağlayan bir işlevi bulunduğunu ifade etti. Kurban Bayramı'nın toplumsal ahenk ve işleyişin manevi vasıtaları arasında yer aldığına işaret eden Bahçeli, şunları kaydetti:

''Yüce Allah'a manen yaklaşma ve yakınlaşmanın en yoğun olarak hissedildiği müstesna günlerden olan Kurban Bayramı, lütuf, rahmet ve bereketin cömertçe dağıtıldığı bir zamana da işaret etmektedir. Aziz millet fertleri arasında, kavuşmanın, kucaklaşmanın ve buluşmanın yaşandığı bir dönem olan bayramların, sosyal hayatın nizamı bakımından vazgeçilemez ve yeri doldurulamaz bir özelliği bulunmaktadır.

Dargınların barışacağı, sevinçlerin paylaşılıp çoğalacağı, çaresizlerin hatırlanacağı günler olan bayramlar, milli ve manevi bir değer sistemi olarak milletimizin kültür hazinesinde her zaman var olacaktır. Temennim ve dileğim, bu olumlu duygu ve davranışların sadece bayramlarla sınırlı kalmaması, yılın tüm günlerinde muhterem vatandaşlarımıza hakim olmasıdır.''

Bahçeli, saygı ve bağlılıkta görülmeye başlayan gerilemenin milletimizi çevrelediği bir dönemden geçildiğini de belirterek, Kurban Bayramı'nın derin manasının herkes tarafından daha iyi anlaşılması ve anlamlandırılması gerektiğini ifade etti.

''Vatanımızın var olmasının maddi gerekleri olduğu kadar, manevi taraflarının da bulunduğu şüphe götürmez bir gerçektir'' değerlendirmesinde bulunan Bahçeli, şöyle devam etti:

''Bayramlarımızın ülkemizin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine tüm Türk vatandaşlarımızın aynı his ve davranışlarla kutsal bir ibadeti aynı zamanda yapmasına neden olan manevi düzenleyici bir sistemdir. Bayramlarda görülen birlik, hoşgörü, müşterek hareket eğiliminin, aziz millet fertlerinin birbirine göstereceği sevgiyle birleşmesi, muhatabı olduğumuz sorunların çözümü için, kalıcı, sağlam ve etkili bir çıkış yolunu inşa edeceği iyi bilinmelidir.

Meselelerimiz üzerine sağlıklı düşünme ve geleceği yeniden planlama konusunda değerli bir imkan sunacak olan bayramın, yüzyıllarca nice badirelerden geçerek oluşan ve kuvvetlenen birlikte yaşama irademize daha fazla katkı sağlamasını canı gönülden diliyorum.

Mensubiyetinden gurur duyduğumuz büyük milletimizin ve Türk-İslam aleminin Kurban Bayramı'nı kutluyor, vatanımızın her yöresindeki vatandaşlarıma Cenab-ı Allah'tan huzur, sağlık ve mutluluk diliyor, güzel bir bayram geçirmelerini içtenlikle temenni ediyorum.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*