Devlet Bahçeli'nin hatalarından biri idam polemiği

Devlet Bahçeli'nin hatalarından biri idam polemiği.9234
  • Giriş : 13.07.2007 / 23:21:00

Bahçeli'nin hatalarından biri de idam polemiği ve Erzurum'daki ip atma şovu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

22 Temmuz, sandığa giden yol ve sonrasında beklenen gelişmeler açısından eşine az rastlanacak bir seçim. Hükümet icraatlarının ve parti projelerinin yerine siyasetin kendisi ve yapma biçimleri tartışma konusu oldu. Bunun tabii sonucu olarak siyasî taktik ve stratejiler ön plana çıktı. Bu taktik savaşında partilerin doğru-yanlış cetvelini çıkardığımızda şu tabloyla karşılaşıyoruz.
CHP: Genel BaşkanI Deniz Baykal, AK Parti'ye de yarayacağını bile bile kutuplaşma stratejisinden vazgeçmiyor. Bu durum, heybesinde başka şey olmadığı algısına yol açıyor. Baykal'ın temel hareket noktası olan 'devlet bürokrasisi AK Parti'ye geçit vermeyecek' ön kabulü, Anayasa Mahkemesi'nin son kararı ile delindi. Anayasa Mahkemesi, cumhurbaşkanlığı seçim kilidini de açacak değişikliklerin iptal talebini reddetti. CHP lideri, şimdi paketin kadük kalacağı tezini işliyor. Baykal, hukuk ve siyasetin doğal akışında yenemeyeceği rakibini minder dışına taşıyan güreşçi resmi veriyor. Erdoğan'ın son hafta cumhurbaşkanlığı sürecini ve uzlaşmayı tartıştırması kendi adına doğru adım. Hem unutulmaya yüz tutmuş tartışmayı alevlendirerek tepki oylarını toplamaya çalışıyor. Hem de Baykal'ı, uzlaşma konusunda şartları gittikçe ağırlaştıran bir oyunbozan konumuna düşürüyor.

AK Parti: Başbakan Erdoğan, tartışmaları yönlendirme inisiyatifini elinde bulunduruyor. MHP ile idam, CHP ile uzlaşma polemiği hamleleri tuttu. Türkiye'nin her yerinde miting yapması ve yapmayan partiler aleyhine bunu kullanması da doğru adımlar. MHP ve CHP'den oy çalabilecek GP ve DP'yi gündemden düşürmemesi gerekirdi. Yeterince yapmıyor. Liste revizyonuna gitmesi yerindeydi; ancak listelerin doğru oluştuğuna dair kuşkular var. Bakanların fazlaca sorgulanmadan ön sıralara yazılması hoşnutsuzluk sebebi. Adayların mahallî ağırlıkları ve toplum katmanlarını temsil oranları iyi düşünülmemiş. Kutuplaşmanın şal etkisi olmasa bu rahatsızlık daha fazla su yüzüne çıkabilirdi.

MHP: 1999'da merkez sağın yeni adresi olma potansiyelini yakalamıştı. ANAP ve DYP'nin boşalttığı alanda kalıcı olabilirdi. Fakat ilk seçimde tekrar barajın altına inerek sürpriz yaptı. Yüzde 18 olan oyunu yüzde 8'e düşürdü. 'DSP, 20 puan kaybetti biz 10 puan' diye teselli olmak yanıltıcı. Zira DSP, Bülent Ecevit'ten ibaretti ve ömrü onun ömrüyle sınırlıydı. MHP ise kadro partisi. Kadro partileri yükseldikleri yerin altını doldurarak gittiklerinden yavaş yavaş düşer. ANAP ve DYP üçer beşer puan düşerek girdikleri beşinci seçimde baraj altına indi. FP, 28 Şubat'a rağmen 99'da yüzde 16'da tutunabildi. MHP, bu keskin düşüşün muhasebesini iyi yapmalı.

Koalisyonun benzeş partiler arasında olması doğalken ve dünya böyle uygularken, bizde karşıtlar bir araya geliyor. Projeler ve insan kaynağı çatışması yaşanıyor ve devlet yönetilemez hal alıyor. MHP lideri Devlet Bahçeli, ilk stratejik hatasını koalisyon arayışlarında yaptı. Daha ilk günden 'FP biraz dinlensin' diyerek DSP'ye mahkûm havası oluşturdu; pazarlık marjını masaya oturmadan sıfırladı. Sonrası malum; Rahşan Ecevit'in 'Eli kanlı katiller' hakaretine rağmen koalisyona girdi. İki seçim arasındaki 10 puanlık sert düşüşün başka sebepleri de var. Fakat bence en önemlisi buydu. Bugün de benzer şeyler yaşıyoruz. İlhan Selçuk, 'işkencecileriyle el ele tutuşabileceğini' yazıyor. Bir kısım işgüzar CHP'liler, CHP=MHP ilanları veriyor. Bu, kendini üstün görüp muhatabı tahkir eden üslup tabanda büyük tepki topluyor.

Bahçeli'nin hatalarından biri de idam polemiği ve Erzurum'daki ip atma şovu. Öfkeyle idam ipi fırlatması puan kaybettirdi. Bir daha aynı hareketi tekrarlamayışı tespitin doğruluğunu gösteriyor. Erzurumlular, bu hareketin muhatabı olmalarına ayrıca içerliyor. MHP, kale diye bilinen Erzurum'da bile rahat değilse, başkasını suçlama kolaycılığını bırakıp 'nerede hata yapıyoruz?' sorusuna cevap aramalı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious