Devlet Bakan Mehmet Ali Şahin'den "torpil" itirafları!

Devlet Bakan Mehmet Ali Şahin'den
  • Giriş : 09.01.2008 / 09:55:00

Şahin, milletvekillerinden hakimlik savcılık sınavında torpil istemiyle notlar geldiğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, kendisine zaman zaman, "sınavlara, mülakata girecek kişilerle ilgili notlar geldiğini, ancak bu notlarla ilgili şu ana kadar hiç bir işlem yapmadığını, yapmayacağını" söyledi. Şahin'in "adaylar daha sınava girmeden birinin tasavvufuna ihtiyaç duyarsa, hakim ve savcı olduktan sonra da bu alışkanlığını devam ettirir" vurgusu ise anlamlıydı.

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, milletvekillerinden hakimlik savcılık sınavında torpil istemiyle notlar geldiğini açıkladı. Bakan Şahin, temel ceza kanunlarına uyum amacıyla çeşitli kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısının 1-30. maddelerini kapsayan 1. bölümü üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

DSP İzmir Milletvekili Recai Birgün, AKP grup toplantısı sırasında bir milletvekilinin Kılınç soyadlı bir aday için referans notu yazdığı yolunda haberler olduğunu belirterek, Bakan Şahin'e, "Bu not size ulaştı mı?" diye sordu.

Bakan Şahin de, "Böyle bir nottan haberim yok, iletilmedi ancak çok önemli bir konuyu gündeme getirdiniz" diyerek şöyle konuştu: "Hiçkimseyi, objektif ölçüler dışında tercih etme gibi bir düşüncemiz olamaz. Adalet Bakanı olarak kaldığım sürece buna asla izin vermeyeceğim."

"Sınavlara girecek arkadaşlarla ilgili notlar geliyor" diyen Şahin, şunları kaydetti:

"Bu notlarla ilgili şu ana kadar hiç bir işlem yapmadım, yapmayacağım. Hakim ve savcı olacak bir arkadaşımız daha sınava girerken birinin tavassutuna ihtiyaç duyarsa, hâkim ve savcı olduktan sonra bu alışkanlığını sürdürür diye düşünüyorum. Bunu milletvekili arkadaşlarımın da bilmesini istiyorum. Hiç kimseyi kimseye tercih etmemeliyiz.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious