Devlet Bakanı Babacan'dan 'Sınır Ötesi' açıklaması

Devlet Bakanı Babacan'dan 'Sınır Ötesi' açıklaması.10301
  • Giriş : 09.10.2007 / 23:43:00
  • Güncelleme : 09.10.2007 / 23:36:45

Babacan, terörle mücadele konusunda ne zaman, ne gerekiyorsa yapacaklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, terörle mücadele konusunda ne zaman, ne gerekiyorsa yapacaklarını, bundan hiç kimsenin farklı bir beklentisinin olmaması gerektiğini söyledi.

Ürdün'ün başkenti Amman'ı ziyareti sırasında CNN Türk'ün canlı yayınına katılan Babacan, Terörle Mücadele Yüksek Kurulu toplantısının ardından yapılan açıklamaya ilişkin yorumunun sorulması üzerine, "Açıklama oldukça açık. Biz şunu zaten defalarca söyledik; biz PKK terör örgütüyle mücadelede kararlıyız" dedi.

Bu konuyu çok yakından takip ettiklerine ve mücadele verdiklerine işaret eden Babacan, ayrıca terör örgütü PKK'nın Irak'ın kuzeyindeki varlığı sebebiyle bu konuda hem Irak yönetimiyle hem de ABD ile sürekli temas halinde olduklarına dikkati çekti.

Babacan, arka arkaya yaşanan son terör olaylarından sonra bugün Terörle Mücadele Yüksek Kurulunun toplandığını ve bir karar alındığını anımsatarak, şunları söyledi:

"Bir bakıma tüm kurumlarımız bununla ilgili olası bir harekete karşı gerekli tedbirleri, gerekli hazırlıkları yapmakla görevlendirildi. Burada ilgili tüm kurumlarımız hazırlıklar içinde olacaktır önümüzdeki günlerde."

Dışişleri Bakanlığının, sınır ötesi operasyon konusunda bir tezkere hazırlığı içine girip girmeyeceğinin sorulması üzerine Babacan, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve Terörle Mücadele Yüksek Kurulunun açıklamalarını hatırlatarak, "İlgili tüm kurumlarımız bu konuyla ilgili ne tür hazırlık yapacaksa hepsinde çalışmaya başlamış durumda. Toplantı bittiği anda ilgili tüm kurumlarımız, hukuki, teknik ne türlü gerekli hazırlık varsa, bunun tamamına şu anda başlamış durumdalar" dedi.

Babacan, "bu sözleriniz, 'Dışişleri Bakanlığı tezkere hazırlığına başladı' şeklinde yorumlanabilir mi?" sorusuna, "İlgili kurumlar, ne var ne yoksa çalışmalarına bu dakika itibariye başlamıştır" yanıtını verdi.

Terör olayları sonucu şehitlerin sayısının giderek arttığına dikkat çekilerek, "Türkiye'nin daha ne kadar bekleyeceğinin" sorulması üzerine Babacan, şunları söyledi:

"Daha önce de defalarca vurguladık. 'Bu meydana gelen olaylar bizim ancak kararlılığımızı daha da artıracaktır' dedik. Biz terörle mücadele konusunda ne zaman, ne gerekiyorsa yapacağız, bundan hiç kimsenin farklı bir beklentisi olmasın. Ne zaman ne gerekiyorsa yapılacaktır."

Terörle mücadelenin çok kapsamlı bir konu olduğuna dikkati çeken Babacan, "Sürekli gündeme gelen metodlar var. Ayrıca çok da kamuoyunda dillendirilmeyen başka metodlar var. Biz her türlü enstrümanı, her türlü metodu kullanırız. Buna mükabiliz. Ama ne zaman, ne yapılacağı önemlidir, bunun da kararını hükümetimiz verecektir" dedi.

Babacan, "Bu sözlerinizi, 'sınır ötesi operasyonun zamanlaması üzerinde duruyoruz' olarak algılayabilir miyim?" sorusunu da şöyle yanıtladı:

"Konunun hassasiyeti itibariyle yapılmış olan bir açıklama var. Bu açıklama nedir? İlgili kurumlara gerektiğinde böyle bir adım atmak üzere, gerekli yetkiler verilmiştir. Siyasi talimat budur. Bundan sonra gerekli kurumlar, gerekli hazırlıkları yapacaktır. Talimat bundan ibarettir. Bunun daha ötesinde, daha kıyısında, daha derininde ne var derseniz, kuşkusuz bunu açıklamamız terörle mücadelenin tabiatı gereği sürece zarar verebilir."

Babacan, bu gece Türkiye'ye döneceğine dikkati çekerek, Ankara'da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve ilgili diğer tüm kurumlarla çalışmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious