Devlet Bakanı Çiçek: Değişiklik şart

Devlet Bakanı Çiçek: Değişiklik şart.11015
  • Giriş : 22.05.2009 / 07:30:00
  • Güncelleme : 22.05.2009 / 00:01:29

Devlet Bakanı Cemil Çiçek; "Reformlar için Anayasa değişikliği şart"..

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, CNNTurk.com'a konuştu. "Reformlar için Anayasa değişikliği şart" diyen Çiçek, muhalefetin ne yapmak istediğinin anlaşılmaz olduğunu söyledi. Anayasa değişikliğinin Meclis'in işi olduğunu belirten Çiçek, dokunulmazlıklar konusunda ise, "Türkiye'de sadece siyasetçilerin dokunulmazlığı varmış gibi gösteriliyor" ifadesini kullandı. İşte Çiçek'in açıklamaları...

"Hükümetimiz bu elbise içinde, Anayasa'dan bahsediyorum, yapılabilecek bütün reformları yaptı. Ama şimdi sınırlara geldi. Kamu personel rejimini değiştireceğim diyorsun karşına Anayasa çıkıyor, sosyal güvenlik reformu yapmak istiyorsun karşına Anayasa çıkıyor, ekonomide düzenleme yapılsın diyorsun karşına Anayasa çıkıyor. Önce şuna karar vermemiz gerekiyor. Bu reformları yapacak mıyız? Çağa uygun bir yönetim sistemi kuracak mıyız? Eğer yapacaksak, çağa uygun bir yönetim istiyorsak Anayasa'yı değiştirmemiz gerekiyor. Bu sadece hükümetin sorunu da değil, bu aynı zamanda muhalefetin sorunu. Ben sonsuza kadar burada olmayacağım, ama gelecekte Türkiye'yi yönetenlerin elini rahatlatmak, istenilen ekonomik ve siyasi düzeye ulaştırmak için reformları yapmak ve dolayısı ile Anayasa'yı değiştirmek şart."

"Muhalefetin ne yapmak istediğini anlaşılmaz"

"Muhalefeti anlamak mümkün değil. Hem Türkiye'de 'şunlar şunlar yapılmadı' deniyor hem de onların yapılması için 'Anayasa değiştirelim' teklifine sıcak bakılmıyor. Burada politik davranmamak sadece muhalefet yapmak için muhalefet yapmamak gerekiyor. Biz diyoruz ki Anayasa'nın ilk 4 maddesi dışında her maddesini müzakereye hazırız. Kaçında uzlaşma sağlarsak onları değiştirelim. İşte Anayasa Mahkemesi Başkanı 'benim önüme parti kapatmaları getirmeyin' diyor. İş çevreleri, sivil toplum örgütleri 'Siyasi Partiler Yasası değişsin' diyor. 'Hadi' diyoruz, muhalefet masaya oturmaktan kaçıyor. Peki bu değişiklikler nasıl yapılacak?"

"Anayasa Değişikliği Meclis'in işi"

"Türkiye'de kuvvetler ayrılığı var. Anayasa değişikliği hükümetin işi değil. Meclis'te parti gruplarının ve milletvekilerinin işi. Bu nedenle hükümet olarak bu işin içine girmeyiz. Meclis Başkanı parlamentodaki partilerin nabzını tutar ve ona göre bir yol haritası belirler. Bir uzlaşma zemini varsa harekete geçer. Zaten o da açıkladı, 'uzlaşma komisyonu kuralım' dedi. O uzlaşma komisyonun anlamı şu: Partiler ellerindeki taslakları getirecekler. Biri ben 10 madde değişsin istiyorum diyecek, diğeri 2. Bir diğeri 20. Hangi maddelerde değişme konusunda uzlaşma varsa onlar değiştirilecek. Yine tam uzlaşma ile yapılacak. Bundan neden kaçınılıyor anlamıyorum."

Dokunulmazlık

"Dokunulmazlık konusu hassas bir konu. Türkiye'de sadece siyasetçilerin dokunulmazlığı varmış gibi gösteriliyor. Ama bu yanlış memurun, hakimin ve diğer meslek grupları için düzenlenmiş maddeler var. Sadece siyasetçilerin dokunulmazlığını kaldırırsanız kuvvetler arasında güç dengesizliği yaratırsınız."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*