Devlet Bakanı Şimşek: Eğitimli işgücüne ihtiyacımız var

Devlet Bakanı Şimşek: Eğitimli işgücüne ihtiyacımız var.8711
  • Giriş : 15.01.2008 / 20:10:00

Devlet Bakanı Şimşek, Türkiye’nin 100 tane daha üniversiteye ihtiyacı olduğunu savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Devlet Bakanı Şimşek, Türkiye’nin 100 tane daha üniversiteye ihtiyacı olduğunu belirterek, “Hizmet sektöründe üstünlüğümüz var. Bu nedenle eğitimli işgücüne ihtiyacımız var” dedi.

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, enerji fiyatlarındaki artış ve kuraklık nedeniyle ekonominin yavaşladığını belirterek, büyümenin 2007’de yüzde 4-4.5 olmasının güçlü bir performans olacağını söyledi.
Haberin devamı

Körfez Yatırım Konferansı’na katılmak üzere Dubai’de bulunan Şimşek, cari açığın büyük olduğunu ve kısa zamanda düzelmeyeceğini belirterek, “Dünyadaki kredi sıkışıklığı nedeniyle bizim gibi sermaye gereksinimi olan ülke için 2008 daha zor bir yıl olacak. Cari fazla veren ülkelerden gelecek sermaye eskiye göre daha kolay hale gelecek” dedi.

“Yeterince döviz rezervimiz var. Maliyetli ama sigorta için bu maliyeti ödemeliyiz” diyen Şimşek, Türk Lirası’nın belli sektörler dışında rekabet sorunu bulunmadığını söyledi.

Türkiye’nin 100 tane daha üniversiteye ihtiyacı olduğunu belirten Şimşek, “Bizim hizmet sektöründe üstünlüğümüz var. Bu nedenle eğitimli işgücüne ihtiyacımız var” diye konuştu.

Şimşek, Ar-Ge harcamalarını yüzde 90 oranında vergiden muaf tutacaklarını açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious