Devlet Bakanı Şimşek: IMF ile yeni stand-by yok

Devlet Bakanı Şimşek: IMF ile yeni stand-by yok.19508
  • Giriş : 18.03.2008 / 13:46:00
  • Güncelleme : 18.03.2008 / 14:08:05

Şimşek, mayısta sona erecek anlaşmanın yenilenmeyeceğini söyledi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin başka IMF programı seçeneklerini değerlendirdiğini söyledi. Reuters’ın sorularını yanıtlayan Şimşek, IMF ile halen yürürlükteki anlaşmanın sona ereceği Mayıs ayında stand-by anlaşmasının yenilenmesinin olası olmadığını söyledi.

“Türkiye’nin bir stand-by anlaşmasına ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum” diyen Şimşek, bunun yerine ya bir program- sonrası gözlem ya da önlem niteliğinde bir stand-by anlaşması seçeneklerinin düşünüldüğünü belirtti. Şimşek, “Kamu sektörünün IMF’den daha fazla fon almadan da yoluna devam edebileceğine güvenim var. Dolayısıyla bir stand-by anlaşması olasılığı yok” dedi.

Bu konuda kesin bir kararın alınmadığını ve bunun Mayıs ayına kadar belirleneceğini söyleyen Şimşek, TBMM’de meydana gelen bazı gecikmelerden dolayı yapılamayan gözden geçirmelerin birleştirilerek, stand-by anlaşmasının Mayıs’ta sona ermesinden önce bir defada yapılmasının gerekeceğini belirtti.

IMF, 1.3 milyar dolarlık kredi dilimini serbest bırakmak için, Türkiye’deki sosyal güvenlik sistemini reforme edecek yasanın geçirilmesi koşulunu getiriyor. Şimşek, söz konusu tasarının iki hafta içinde yasalaşma olasılığının yüzde 80 olduğunu söyledi.

Türkiye bu yıl uluslararası piyasalardan alacağı tahmin edilen 5.5 milyar dolarlık kredinin 2 milyar dolarını çekti. Şimşek, piyasa koşulları düzelmese bile, Türkiye’nin iki yıl dış finansman almadan yoluna devam edebileceğini söyledi. Şimşek, “Diyelim ki piyasalar kapandı, sadece bize değil, herkese. Biz ayakta kalabiliriz. Biz rahatça piyasalara başvurmadan, esas olarak iki yıl rahatlıkla
ayakta kalabiliriz. Neden mi? Elbette hoş bir deneyim olmaz ama 5 milyar doları aşkın ve büyük bölümü nakit olan bir özelleştirme geliri akışımız var” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious