Devlet Bakanı Tüzmen: İhracat, bir milyar doları aştı

Devlet Bakanı Tüzmen: İhracat, bir milyar doları aştı.9956
  • Giriş : 20.06.2007 / 11:29:00
  • Güncelleme : 20.06.2007 / 12:16:43

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, 5,5 aylık dönemde 11 sektörde ihracatın bir milyar doları aştığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, otomotiv ve yan sanayinin 9 milyarı aşkın ihracatla sektörlerin ilk sırasında yer aldığını söyledi.

Bakan Tüzmen, ihracatın son durumu ile ilgili olarak, 16 Haziran itibariyle 5,5 aylık ihracatın 45 milyar doları aştığını kaydetti ve son 12 aylık ihracatın da 94,5 milyar doları aştığını ifade etti.
İhracatta ilk 5,5 aylık performansın 2007 yılı için belirlenen 100 milyar dolarlık ihracat rakamına rahatlıkla ulaşılacağını gösterdiğini belirten Tüzmen, kurlarda yaşanan bütün sıkıntılara rağmen ihracatçıların büyük bir özveriyle ihracat için çalıştıklarını söyledi.

11 SEKTÖRÜN İHRACATI, BİR MİLYAR DOLARIN ÜZERİNDE

İhracatın sektörlere göre dağılımı konusunda da bilgi veren Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, 11 sektörde ilk 5,5 aylık ihracatın bir milyar doları aştığını bildirdi.

Tüzmen, şöyle devam etti:
“Otomotiv ve yan sanayi, hazır giyim ve konfeksiyon, demir-çelik ürünleri, kimyevi maddeler ve mamulleri, elektrik-elektronik, tekstil ve ham maddeleri, makine ve aksamları, demir ve demir dışı metaller, hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri ile çimento ve toprak ürünleri sektörlerinde yapılan ihracat bir milyar doları aşmıştır. Sektörler içinde otomotiv yan sanayi 9 milyar doları aşan ihracatıyla ilk sıradadır.”

“BİR MİLYAR DOLAR KRİTİK EŞİK”

2007 yılı sonunda 20'ye yakın sektörün ihracat rakamının bir milyar doları aşmasını beklediklerini kaydeden Bakan Tüzmen, şeyle devam etti:
“Bir milyar dolar rakamı kritik eşik. Sektörlerimiz ihracatını bir milyar doların üzerine çıkarınca ondan sonra çok daha yüksek ihracat yapıyorlar. Bir milyar dolarlık ihracat sektörlerimizin dünya pazarlarında kendilerini kabul ettirmesinin göstergesi. Kritik eşiği aşınca sonrası kolay. Bu yıl ciddi performans gösteren otomotiv ve yan sanayi sektörümüzün ihracatı 6 ayın sonunda yani bu ayın sonunda 10 milyar dolara ulaşmasını bekliyoruz. Bu da çok önemli bir başarı olacak.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious