Devlet Bakanı Yazıcıoğlu, New York'ta

Devlet Bakanı Yazıcıoğlu, New York'ta.11387
  • Giriş : 23.05.2008 / 09:38:00

Devlet Bakanı Mustafa Said Yazıcıoğlu, yurt dışında yaşayan Türklerin yıllardır en önemli sorununun oy verme olduğunu, bu sorunu çözmek için hükümetin bir yasa taslağı hazırlattığını ve yasanın kabul edildiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yazıcıoğlu, yasanın Anayasa Mahkemesine giden hükmüyle ilgili sonucu beklediklerini, gerekirse yeni bir düzenleme yapabileceklerini kaydetti.

Devlet Bakanı Yazıcıoğlu, yarın yapılacak Türk Günü Yürüyüşü ve Festivaline katılmak ve bir dizi temas ve görüşmelerde bulunmak üzere New York'a geldi.

Bakan Yazıcıoğlu, New York'a varmasının ardından Türkevinde New York Başkonsolosu Mehmet Samsar ve TADF Başkanı Kaya Boztepe ile birlikte Türk Amerikan Dernekleri Federasyonuna (TADF) bağlı dernek temsilcileriyle bir araya geldi ve onların sorunlarını dinledi. Toplantıya AK Parti milletvekili Cüneyt Yüksel de katıldı.

Yazıcıoğlu, dernek temsilcilerine hitaben yaptığı konuşmada, Türk Günü Yürüyüşü ve Festivaline katılmak ve dernek temsilcileriyle ABD'de yaşayan toplumun sorunları konusunda görüş alışverişinde bulunmak için New York'a geldiğini söyledi.

Yurtdışında yaşayan Türklerden sorumlu olduğunu anımsatan Yazıcıoğlu, bu kapsamda yurt dışında yaşayan vatandaşlarının sorunlarının çözümünde Türkiye'deki ilgili birimler arasında "koordinasyon" görevinde bulunduklarını ve sorunların çözümüne katkıda bulunmayı amaçladıklarını anlattı.

ABD'de 500 bine yakın bir Türk nüfusunun bulunduğunu söyleyen Yazıcıoğlu, Türklerin dünyada pek çok ülkede yaşadığını ve kendilerine özgü sorunları bulunduğunu söyledi.

-OY VERME-

"Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın en önemli sorunlarından bir tanesi, yıllardır çözülemeyen, 40 yılı aşkın bir zamandır çözülemeyen oy verme meselesiydi" diye konuşan Yazıcıoğlu, hükümetin siyasi iradesi doğrultusunda aralarında kendisinin de bulunduğu bakanlardan oluşan bir komisyonun 10 maddelik bir yasa taslağı hazırladığını ve taslağın meclisten geçtiğini anımsattı. Yazıcıoğlu "Fakat yasanın bir maddesi, mektupla oy verme konusu Anayasa Mahkemesine gitti, onun sonucunu bekliyoruz. Önemli değil, tekrar yeni bir düzenleme yapılabilir" dedi.

Bu yasanın elektronik mektupla oy verme, sandıkla oy verme, sınır kapılarında oy verme gibi değişik seçenekler sunduğunu anlatan Yazıcıoğlu, hangi ülkede nasıl bir oy verme işleminin olacağının daha sonra belirleneceğini anlattı.

Irak gibi karmaşa içinde olan bir ülkenin yurt dışında yaşayan vatandaşlarının bile Irak'ta yapılan seçimlerde oy kullandığına dikkati çeken Yazıcıoğlu, bu en doğal ve demokratik hakkı yurt dışındaki Türklerin de bundan böyle kullanacağını söyledi.

Bakan Yazıcıoğlu, yurt dışında yaşayan vatandaşların kendi kültürel değerlerini kaybetmeden yaşadıkları toplumla bütünleşmelerine büyük önem verdiklerini anlattı.

-ERMENİ İDDİALARI VE LOBİCİLİK-

ABD'de yaşayan Ermenilerin aslı olmayan iddialarına karşı güçlü bir lobiye ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Yazıcıoğlu, Türkiye'nin son yıllarda soykırım iddialarına karşı ciddi bir çaba içinde olduğunu anlattı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Ermenistan devlet başkanına arşivleri açma konusunda yazdığı mektubu anımsatan Yazıcıoğlu, bu mektuba yanıt alınamadığını, şimdi de Türk Tarih Kurumu Başkanının Ermenilere Boston'daki arşivlerini açmaları için 20 milyon dolar para verme teklifinde bulunduğunu söyledi.

"Bakalım buna cevap gelecek mi? Ama büyük ihtimalle buna da cevap gelmeyecek" diyen Yazıcıoğlu, tarihi gerçeklerle bağdaşmayan, aslı olmayan bir konunun böyle yıllardır gündemde tutulmasına karşı lobi çalışmalarının son derece önemli olduğunu ve bu konuda Türkiye'nin ABD'deki Türk toplumuna destek vermeye devam edeceğini belirtti.

Yazıcıoğlu, dernek temsilcilerinin çoğunluğunun Ermeni konusuyla ilgili sorular sormaları üzerine, "Özeleştiri yapmak gerekirse, biz hiçbir temeli olmayan bu konuyu ortaya atanlar kadar etkin olamadık geçen yıllarda. Ama Türkiye, son zamanlarda konuyla çok yakından ilgili. Bütün arşiv belgelerinin açılması meydan okumadır, bu meydan okumayı Türkiye yaptı ve bir cevap alamadık" diye konuştu.

Türkiye'deki arşiv belgelerinin yabancı dillere çevrildiğini de söyleyen Yazıcıoğlu, bu konuda önemli yayınlar bulunduğunu anlattı.

Avrupa'da yerel ve merkezi meclislere Türk asıllıların seçildiğini kaydeden Yazıcıoğlu, "Siyasette etkin olmak çok önemli, lobicilik de tabii bunun bir parçası" dedi.

Bir soru üzerine, sadece devlet yardımıyla lobicilik faaliyetlerinin yürütülemeyeceğini söyleyen Yazıcıoğlu, "Türk toplumunun da harekete geçip kendi gücünü bir araya getirmesi ve çalışmalara katkıda bulunması gerek" ifadesini kullandı.

Washington'da Diyanet Vakfına ait bir mülk bulunduğunu belirten Yazıcıoğlu, bu mülk üzerinde lobicilik faaliyetlerine destek olacak değişik etkinliklerin yapılabileceği bir merkez kurulmasının gündemde olduğunu söyledi.

-TÜRK DÜNYASIYLA İLİŞKİLER-

Yazıcıoğlu, bir soru üzerine, Türkiye'nin Türk dünyasıyla ilişkilerine önem verdiğini, başta Azerbaycan olmak üzere diğer tüm Türk cumhuriyetleriyle yakın ilişkiler içinde bulunduğunu ifade etti.

Bakü'de yapılan son Türk dünyası toplantısında Başbakan Erdoğan'ın teklifiyle daimi sekretaryanın kurulması yönünde bir karar alındığını anımsatan Yazıcıoğlu, bu sekretaryanın etkin bir rol oynayacağını söyledi.

Yazıcıoğlu, özellikle Azerbaycan'la ilişkilerin artık protokol kurallarının önüne geçerek, "gerektiği zaman, gerektiği yerde görüşme" şeklinde yapıldığını anlattı.

Yazıcıoğlu, "Türk dünyası çok önemli bir güçtür, bu gücün daha verimli halde kullanılması lazım" dedi.

Bakan, Kırım Türkleriyle ilgili bir soru üzerine ise Türkiye'nin onlara yardım ettiğini, özellikle TİKA'nın konut yardımı yaptığını anlattı.

-GAZİ MUSTAFA KEMAL CAMİSİ-

Yazıcıoğlu, New York'ta yapılmakta olan bir camiye "Gazi Mustafa Kemal Camisi" ismi verilmesinin mümkün olup olamayacağıyla ilgili bir soru üzerine, Türkiye'de bu isimde camiler bulunduğunu belirterek şöyle konuştu:

"Bunda yasal bir engel yok, şahıs isimleri nasıl camilere verilebiliyorsa, Atatürk gibi bizim için büyük bir değerin, ulusumuzun bağımsızlığı ve bu noktaya gelişimizde çok önemli rol oynayan Atatürk'ün ismi verilebilir. Böyle bir isim verilmesine mani bir hal kesinlikle yoktur, hiçbir mahsuru yok, çok da isabetli olur."

Yazıcıoğlu, Atatürk'ün bu ülkeye yaptıklarının, komşulara ve diğer İslam ülkelerine bakıldığında çok daha iyi anlaşıldığını da ifade etti.

Yazıcıoğlu, konuşmasının sonunda yurt dışında yaşayan Türklerin tüm sorunlarını çözmenin mümkün olmadığını, ancak bu yolda büyük çabalar sarf edildiğini söyledi.

Türkiye'nin güçlü ve vazgeçilmez bir ülke olduğunu, Orta Doğu gibi dünyanın önemli yerlerinde Türkiye'siz çözüm üretilemediğini kaydeden Yazıcıoğlu, son olarak Türkiye'nin Suriye ile İsrail arasında arabuluculuk yaptığını, Türkiye ekonomisinin dünyanın 17., Avrupa'nın ise 6. büyük ekonomisi olduğunu vurguladı.

Yazıcıoğlu, hükümetinin özellikle AB üyeliğine büyük önem verdiğini, konunun her hafta bakanlar kurulu toplantısının ana gündem maddesini oluşturduğunu anlattı. Bakan, AB üyeliğinin hükümet ve devlet politikası olduğunu da vurguladı.

-TEMASLARI-

Bakan Yazıcıoğlu, bugünkü temasları çerçevesinde New York'taki çeşitli Türk derneklerini ziyaret edecek ve akşam Crowne Plaza Otelinde düzenlenecek Türk Günü Balosuna katılacak. Yazıcıoğlu, yarın Türk Günü Yürüyüşü ve Festivaline katılmasının ardından pazar günü New York'tan ayrılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious