Devlet Bakan'ından veryansın!

Devlet Bakan'ından veryansın!.16891
  • Giriş : 14.02.2009 / 16:14:00

Devlet Bakanı Cemil Çiçek, Genelkurmay Başkanlığı'nın "Ergenekon" soruşturmasında "soruşturmanın gizliliği" ile ilgili değerlendirmesinin doğru ve yerinde olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

"Çünkü yasalar uyulmak için çıkarılır. Soruşturmanın gizliliğine maalesef bugüne kadar riayet edilmedi" dedi.

Çiçek, Genelkurmay Başkanlığı'nın, "Ergenekon" soruşturmasıyla ilgili yaptığı açıklama konusunda, Türkiye'de son yıllarda yürütülen soruşturmalar ve gündemde olan "Ergenekon" soruşturmasıyla ilgili geçmişte de belli kesimlerin hukuka ve yasalara uymadan, olup bitenleri kendi ideolojik saplantısı, bulunduğu konum, kendi anlayışına göre değerlendirme yaptığını söyledi.

Aynı kişilerin hukuk devletine de vurgu yaptığının görüldüğünü kaydeden Çiçek, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir hukuk devletidir. Hukuk devleti olmanın iki ayağı var: Herkesin hukuka uyması, uygun davranması, ikincisi de hukukun uygulanmasıdır. Ben eskiden beri açıklamalar yapıyorum. Soruşturmanın gizliliğinin ihlal edildiğine ilişkin hükümet adına en az 12 defa açıklama yaptım. Genelkurmay Başkanlığımızın son olayla ilgili o manadaki değerlendirmesi doğrudur ve yerindedir" dedi.

Genelkurmay'ın açıklamasında atıf yapılan CMK'nın 157. maddesinin, çağdaş bir hukuk normu olduğunun altını çizen Çiçek, "Soruşturmanın gizliliğine maalesef bugüne kadar riayet edilmedi. Hukuken sürecin nereye varacağı belli olmadan yargının işleyişini de zorlaştıracak, insanları ve kurumlara zan altında bırakacak şekilde bu bilgiler gelişigüzel kullanılıyor ve bilgi kirliliğine sebebiyet veriliyor. Anayasa'nın 138. maddesi var: Soruşturma ve kovuşturmaya etki etmeme... Yasama meclisinde, 'devam eden davayla ilgili konuşulamaz' diyor ancak orada bile siyasete malzeme yapılıyor. Bu maddeye herkesin uyması gerekir" diye konuştu.

Çiçek, "Yasama, yürütme ve yargının kendisi de dahil vatandaşlar da dahil. Bu konuda iyi bir sınav vermiyoruz. TCK 288 var, buna da kimse riayet etmiyor. Adil yargılamayı ihlal. Basın Kanunu'nun 19. maddesi var. Bu kuralı en çok çiğneyenlerin başında basın geliyor ama aynı yasayı ihlal eden basın da 'Türkiye hukuk devletidir, hukuk devleti olmalıdır' diye yazı yazmaya da devam ediyor" ifadesini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*